Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurulu Duyurdu: 3 Soruşturmada Uzlaşma Kararı

Rekabet Kurulu bazı şirketlerin soruşturmalarına uzlaşma kararıyla son verildiğini duyurdu. Şirketlere idari para cezası verildi. İşte detaylar;
Rekabet Kurulu Duyurdu: 3 Soruşturmada Uzlaşma Kararı
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurulu, resmi internet sitesi üzerinden 3 ayrı soruşturmada uzlaşmaya gidildiğini duyurdu. Korkmaz Mutfak Eşyaları, Gençler Ev Araç ve Gereçleri ve Punto Dayanıklı Tüketim malları ile Miele Elektrikli Aletler ve Natura Gıda hakkında yürütülen soruşturmalar hakkında bilgiler paylaşıldı. Şirketlere idari para cezası verildi.

Miele Elektrikli Aletler Dış Ticaret ve Pazarlama Ticaret Ltd. Şti’nin sağlayıcısı olduğu ürünlerin satıcılarının satış fiyatına müdahale etmesi nedeniyle kanun ihlali ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili soruşturmanın tamamlandığı, firmanın sunduğu uzlaşma metninin kabul edildiği aktarıldı. Firmanın dikey anlaşmalar çerçevesinde yeniden satış fiyatının tespiti nedeniyle kanunları ihlal ettiği tespit edildi ve 1 milyon 134 bin 186,44 TL’lik para cezası verildi.

Korkmaz Mutfak Eşyaları San. Ve Tic. AŞ, Gençler EV Araç ve Gereçleri Pazarlama Tic. AŞ ve Punto Dayanıklı Tüketim İth. İhr. Tic. Ltd. ŞTİ’nin soruşturmalarında da sona gelindi. Taraflar tarafından sunulan uzlaşma metni onaylandı. Bu firmaların da satıcılarının satış fiyatını tespit gerekçesiyle Kanunu ihlal ettikleri belirtildi.

Gençler Ev Araç ve Gereçleri Pazarlama AŞ’ye 224 bin 857,24 TL, Korkmaz Mutfak Eşyaları San. Ve Tic. AŞ’ye 12 milyon 706 bin 779,34 TL, Punto Dayanıklı Tüketim Malları İhr. Tic. Ltd. Şti.’ye 71 bin 949,8 TL tutarında idari para cezası uygulandı.

GCM Yatırım Banner

Natura Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ için de uzlaşma yoluna gidildi. Firmanın organize perakendecilerin satış fiyatlarına müdahale ettiği saptandı ve uzlaşma usulü sonucunda 5 milyon 431 bin 289,02 TL ceza verildi.

Uzlaşma usulüyle sonlanan soruşturmalarda teşebbüslere verilecek idari para cezalarında yüzde 25’lik indirim yapılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.