Yatırım yapmaya başla!

Yapılan Gerçek Bir Testle Tesla Model 3’ün Auto Pilot Sistemi Hacklendi!

Regulus Cyber ekibi, birkaç bilindik cihaz yardımıyla basit şekilde Model 3'ün yarı özerk sürüş tekniğini yoldan çıkarmayı başarıyorlar.
Yapılan Gerçek Bir Testle Tesla Model 3’ün Auto Pilot Sistemi Hacklendi!

Tesla’nın ilk yarı özerk sistemli otomobillerini yollara çıkarmasıyla birlikte arkasında da bir çanta dolusu soru işaretini getirmişti. Ne kadar güvenliydi? Sürekli mühendislerince geliştirilen otomatik sürüş tekniği ile hataları egale etmek ve kolay kullanım imkanları oluşturulmak isteniyordu.

Yapılan kamuoyu yoklamalarında insanların henüz bu sisteme güvenmediği ve sonuçlarının kötü olacağı söylenmişti. Regulus Cyber adındaki bir araştırma şirketi birkaç yüz dolara aldığı elektronik malzemelerle Model 3’ün otomatik pilotuna müdahale ederek, bir nevi onu hackledi!

Tesla, oto pilot üzerinde Navigate sistemi kullanıyor.

Sistemin içerisine basit işlemcilerle girerek Tesla’nın Model 3’ün yönlendirilebilmesi biraz endişe verici. Regulus Cyber’a göre çevrimiçi olarak 400 dolarlık GPS Spoofer ve 150 dolarlık bir jammer satın almış. Sonrasında dış saldırı için harici bir anten alarak Model 3’ün çatısına yerleştirip, diğer GPS alıcıları üzerindeki etkileri de sınırlandırılmış.

Sistemi bozmak için kurulan tezgahta, Autopilot Navigate kullanımı sırasında, 95 km/h süratle otoyola çıkarak yolculuğa başlanıyor. Güzergah üzerinde giderken girilen koordinatlara göre aracın otomatik olarak belirlenen noktadan çıkış yapması gerekiyor.

Aracın içerisine basit sistemlerini kuran ekip, GPS alıcısından Model 3’e sahte uydu koordinatlarını iletiyorlar.

Özerk sistem bir anda karmaşık bir işlem yaptığını sanıp, yaklaşık olarak çıkış yapması gereken yerden 154 metre sapma yaptığını sandı. Sahte GPS verilerinin sisteme yüklenmesi çıkış yerini kaçıran Model 3, yavaşta duraklamaya geçerek, acil durum kapatmasına dönmüş.

Regulus Cyber, Autopilot’ta Navigate’in aracın hangi şeritte gitmesi gerektiğini ve ilerleyen kısımlarda karşısına ne çıkacağını belirtmek için GPS ve Google harita verilerini kullanıyor. Uygulanan test sırasında araca harici yüklenecek farklı sinyallerin sonunda, “aşırı yavaşlama ve hızlanma, hızlı şerit değiştirme önerileri, gereksiz sinyalizasyon, yanlış yerlerde otoyoldan çıkmak için birden fazla girişim ve aşırı sürüş dengesizliği.” gözlemlenmiş.

Aslında Regulus Cyber, Model 3’te ki deneyin basit ve yapılabilir olduğunu, kötü niyetli kişilerin spoofer menzilini yaklaşık 1 km kadar artıracak yüksek çekimli anten aldıklarında durumun daha kötü olabileceğini söylüyorlar.

Teknolojinin güvenirliğini ispatlamaya çalışan ekip, Model S’i de test etmiş.

Aynı şekilde Model S üzerine kurdukları sahte anten düzeneği ile aynı şeyleri uygulamışlar. İşin sonunda ise elektrikli sedan bunların hiç birine kanmamış. Sadece beklenmedik şekilde havalı süspansiyon sisteminde anormallikler ve aracın bazen olmayan yollarda gittiği zannettirilmiş.

Verilerle birlikte yaptıkları hackleme girişimini Tesla’ya aktaran kişiler, karşılığında, “Tesla araçlarının bir saldırı karşısında etkilerinin asgari olacağını, bu tür saldırılar için ürün ve sistemlerimizi daha fazla geliştirme yoluna gideceğiz.” şeklinde açıklama yapılmış.

Regulus Cyber ​​CEO’su Yonatan Zur, “Çözülmesi gereken bir konu olduğuna inandığımız için bu tehditle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Yeni otomobillerde sunulan bu yeni yarı özerk özellikler, sürücüleri riske sokuyor ve bize, araçsız otomobillerde yolcu olarak geleceğimizi tehlikeli bir şekilde gösteriyor.” dedi.

Özetleyecek olursak, “tam güvenli, kimse sisteme giremez” gibi Elon Musk’un büyük gururla söylediği sözler şimdi biraz inandırıcılığını yitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum