Reform Paketi Sonrası Dalgalanan Dolar/TL 5,67’ye Geriledi

Güne 5,69 seviyesinden başlayan dolar kuru, Bakan Berat Albayrak’ın reform paketi açıklamaları sırasında 5,72’ye kadar yükseldi. Daha sonra ise kademeli olarak 5,67’ye geriledi.

Seçim sonuçlarının belirsizliğini koruması TL üzerinde baskı yaratırken, dolar kuru dün 5,70’ye kadar çıktı. Bu sabah işlemlere 5,69 civarından başlayan kur Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun S-400 konusu hakkındaki açıklamaları ile 5,72’ye yükseldi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomide reform paketi ile 5,67’ye kadar indi.

Bakan Albayrak’ın açıklamaları sırasında 5,72’ye yükselen dolar, daha sonra dalgalanarak geriledi.

Saat 13:07’de 5,6744 liradan işlem gören Dolar/TL, gün içi en düşük 5,6729’u gördü. Albayrak tarafından açıklanan ekonomide yapısal dönüşüm paketine ilk olarak yukarı yönde tepki verdi. Bu yükselişte S-400 konusuna yönelik Dışişleri Bakanı’ndan gelen açıklamaların da payı olduğu ifade edildi.

TL üzerinde baskı yaratan en önemli unsur seçim belirsizliği olmaya devam ediyor.

Piyasalar artık İstanbul’da seçim sonuçlarının netleşmesini istiyor. Siyasi alandaki bu belirsizlik TL üzerinde baskı yaratırken, kurdaki dönemsel gevşemenin Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelen açıklamalara bağlı olduğu yorumlanıyor. YSK, AK Parti’nin İstanbul’da 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Bunun yanında 21 ilçede, 51 sandıkta yeniden sayılmasına karar verdi.

DOLAR KURU ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

AK Parti’den gelen açıklamada olağanüstü itiraz yolu kullanılarak, İstanbul’daki seçimlerin tamamen yenilenmesi talebinde bulunulacağı bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçim neredeyse hepsinin usulsüz olduğunu söyleyerek; “10 milyon seçmenin bulunduğu İstanbul’da kimsenin 13-14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına girme hakkının olmadığını belirtmişti.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner, seçim belirsizliğinin ciddi bir risk olduğunu söyledi.

Her saniyesinin piyasaları etkileyen bir dönem içerisinde olduğumuzu aktaran Deriner, seçim belirsizliğinin riskleri halen canlı tuttuğunu ve olumlu havayı yakalamanın zor olacağını ifade etti. Piyasaların ekonomide yapısal reform paketi istediğini, beklentilerin büyük olduğunu ve piyasaya güven verecek uzun vadeli programların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu sabah açıkladığı reform paketinde en önemli konusunun finansal sektör olduğunu, güçlü ve büyük Türkiye hedefi doğrultusunda birçok önemli adım atılacağını vurguladı. Rabobank Stratejisti Piotr Matys benzer yorumda bulunarak, İstanbul’da seçimin yenilenmesinin TL ve varlıkları için riskli olacağını kaydetti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı