Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Sektörün Güveni İyimserlikten Uzaklaşıyor

TCMB tarafından açıklanan verilere göre 1771 imalat sektörü firmasının reel sektöre yönelik beklentilerine göre güven endeksi 3 puan düşüş gösterdi.
Reel Sektörün Güveni İyimserlikten Uzaklaşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü’nün bilgileriyle hazırlanan iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) açıklandı.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1771 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek hesaplanan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca yayımlanan verilere göre 2022 yılı Haziran ayında RKGE, bir önceki aya göre 3,0 puan azalarak 106,4 seviyesine geriledi.

Söz konusu dönemde sabit sermaye yatırım harcaması ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Azalış yönünde etkileyen yayılma endeksleri arasında; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi ile ihracat sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 104,6’ya geriledi.
Reel Kesim Güven Endeksi
Kaynak. TCMB

Son üç aylık dönemde; üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı.

GCM Yatırım Banner

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğunu düşünenlerin sayısı artarken, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin de güçlendiği bildirildi.

Gelecek 3 aylık dönem için beklentilere bakıldığında; üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış beklentisi zayıfladı.

Önümüzdeki 12 ayda sabit sermaye yatırım harcaması beklentilerinde artış oldu. Gelecek 3 ayda ise istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler bir önceki aya kıyasla iyimserliği gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.