Yatırım yapmaya başla!

Reel Kur Ekimde 10 Ayın Dibini Gördü!

Reel efektif döviz kuru Ocak ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. TCMB'nin kura müdahale için bugün attığı adımlar bakalım işe yarayacak mı?
Reel Kur Ekimde 10 Ayın Dibini Gördü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı reel efektif döviz kuru, TÜFE bazlı olarak %2,6 geriledi ve 87,96 seviyesine indi. Reel kur Eylül ayında 90,3 seviyesinde gelmişti. Ancak Ekimde indiği bu nokta ile son 10 ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Reel kur Ocak ayında 2003 başlangıçlı veri setinden alınan en düşük seviyeye yani 87,17’ye gerilemişti.

Reel efektif döviz kuru Ocak ayında rekor düşük seviyedeydi. Geçtiğimiz yıl yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi hem ülke refahında hem de ekonomide zarar oluşturdu. Darbe girişiminin yaşandığı, 2016 yılının Temmuz ayında reel kur 101,08 seviyesindeydi.

Reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE, ÜFE ve birim iş gücü maliyetlerinden arındırılarak üç farklı alt endeksten oluşuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz Cuma günü Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 9 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Piyasaların %11,5 artış beklediği enflasyon, Ekim ayında %11,9 artışla 9 ayın zirvesini gördü. Başbakan Binali Yıldırım enflasyonun önümüzdeki yıl tek haneye inmesi için gereken önlemleri alacaklarını söyledi. TCMB enflasyon hedefi kapsamında kura müdahale olarak, TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunu esas alıyor.

Beklentinin üzerinde gelen enflasyon sonrası 3,89 seviyesine çıkan kur, Merkez Bankasının müdahalesiyle geriledi.

TCMB Cuma günü açıklanan enflasyon rakamları sonrası uçuşa geçen doların yükselişini durdurmak için kolları sıvadı. Bu doğrultuda, rezerv opsiyonu mekanizması ve reeskont hamlelerini devreye soktu. Dolar Merkez Bankasının girişimi sonrası 3,85’e geriledi. HSBC ve Ing Bank yetkilileri tarafından gelen açıklamada, TCMB’nin adımlarının olumlu olduğu bildirildi. İlk olarak piyasadan Türk lirasının çekilip, daha sonra dövizin bozdurulması ihtimalinin Türk lirası için olumlu olacağı ifade edildi.

TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Atılım Murat, Merkez Bankasının dolaylı araçlarla kura müdahaleye devam edeceğini belirtti.

Atılım Murat, dolar kurunda tarizi zirvenin 3,94 olduğunu hatırlattı. Tarihi zirvenin geçilmesi halinde de Merkez Bankasının önlemleri artırıp, sıkılaşmaya devam edeceğini söyledi. Merkez Bankası Ekim ayı para politikası toplantısında da faizleri sabit tutup sıkı duruşa devam edeceğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum