Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesimin Güveni Kasım’da 2,4 Puan Birden Azaldı

Merkez Bankası imalat sektöründeki 1734 işyerine sordu. Reel kesimin sipariş, ihracat ve istihdam olmak üzere genel beklentileri ne yönde?
Reel Kesimin Güveni Kasım’da 2,4 Puan Birden Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verileri açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), tarafından yayımlanan verilere göre Kasım ayında reel kesim güven endeksi önceki aya kıyasla 2,4 puan azalarak 97,9 değerine geriledi.

Genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Endeks Ekim’de 0,4 puan artışla 100,3 değerinde gelmişti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 101,3’e geriledi.
RKGE-MA Kasım Verisi
Kaynak: TCMB

Söz konusu değer Ekim ayında 102,0 olmuştu. TCMB raporuna göre son üç aylık değerlendirme baz alındığında üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya kıyasla güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu beklentileri ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.

Gelecek üç aya bakıldığında üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyir ile iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyirde azalma kaydedildi.

Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler Kasım ayında güçlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi 2,2 puan artışla 94,1 oldu.

Anket katılımcılarından içinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişata dair iyimser olanların oranı yüzde 6,6’ya yükseldi. Kötümser olanların oranı yüzde 21,5’e inerken, değişiklik beklemediğini açıklayanlar yüzde 71,9’luk payı aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu