Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Ocak’ta 1,5 Puan Artış Kaydetti

TCMB tarafından açıklanan reel kesim güven endeksi, 2018 yılının Aralık ayına göre 1,5 puan artarak 93 seviyesine işaret etti. İşte detaylar;
Reel Kesim Güven Endeksi Ocak’ta 1,5 Puan Artış Kaydetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan “İktisadi Yönetim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi” Ocak verileri yayımlandı. Buna göre; reel kesim güven endeksi 2018 yılının Aralık ayına göre 1,5 puan artışla 93 seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayında ise 91,5 seviyesine gerilemişti. Anket sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1753 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi.

Reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,5 puan arttı ve 93,0 seviyesine işaret etti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde ise gelecek 3 aydaki üretim hacmi, toplam istihdam miktarı, ihracat sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin değerlendirmelerin endeksteki artışa katkı sağladığı belirtildi. Mevcut toplam sipariş miktarı, son 3 aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler ise endekse eksi yönde etki etti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 95,4 seviyesinde gerçekleşti.

Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ile iç piyasa sipariş miktarındaki azalış bildirenler, ihracat sipariş miktarında ise artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönünde değerlendirmelerin güçlenerek devam ettiği belirtildi.

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelere bakıldığında ise üretim hacmindeki azalış bekletenler lehine olan seyrin artışa döndüğü görüldü.

İç piyasa sipariş miktarında azalma bekleyenlerin lehine olan seyrin ise zayıfladığı gözlendi. İhracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği gözlenirken, gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin azalış yönlü beklentilerin zayıflayarak devam ettiği bilgisi alındı.

Gelecek 3 aydaki istihdama ilişkin azalış beklentilerinin ise artışa bekleyenlerin lehine döndüğü verilerle açıklanmış oldu.

Ortalama birim maliyetlerin, son 3 ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülürken, gelecek 3 ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği bilgisi alındı. Gelecek 3 aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlenerek devam ettiği görüldü. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyla yıllık ÜFE beklentisi, bir önceki aya göre 1,5 puan azaldı ve yüzde 23,4 seviyesine işaret etti.

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 41,6’sı üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 23,2’si talep yetersizliğinin üretimi kısıtlayan en önemli faktör olduğunu söyledi. Daha sonra sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, işgücü yetersizliği ve diğer faktörler, üretimi kısıtlayan en önemli faktörler olarak listelendi.

Son 3 aydaki rekabet gücünde ise yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış bekleyenler lehine olan seyir zayıflamaya devam etti.

Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış beklentileri ise bir önceki dönem ile aynı seviyelerde kaldı. Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücünün artış yönlü değerlendirmeleri de azalış yönlü değerlendirmelere çevrildi.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya göre daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,4 olurken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 25,5 seviyesine yükseldi. Aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 66,1 seviyesine geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum