Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs’ta 6,6 Puan Azalarak 98,9’a Geriledi

Merkez Bankası verilerine göre, Nisan’da 105,5 olan reel kesim güven endeksi, Mayıs’ta 98,9 seviyesine geriledi.
Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs’ta 6,6 Puan Azalarak 98,9’a Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yılı Mayıs ayı iktisadi yönetim anket sonuçlarını açıkladı. 1720 işyerinin yanıtlarının derlenmesiyle oluşturulan sonuçlara göre, Mayıs ayında reel kesim güven endeksi (RKGE), bir önceki aya kıyasla 6,6 puan azalarak 98,9 seviyesine geriledi. Nisan ayında 3,4 puan artışla 105,5 seviyesine yükselmişti.

Gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artıya taşırken; ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, genel gidişat ve son üç aydaki toplam sipariş miktarı ile mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkileyen parametreler oldu.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi 5,3’lük düşüşle 94,7’ye indi.

Mayıs RKGESon üç ayda, üretim hacminde bir önceki aya göre azalış bildirenler artışa yönelirken, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenlerle, ihracat sipariş miktarında artış bildirenlerin azaldığı gözlendi. Yapılan açıklamada mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin son aylarda olduğu gibi zayıflamaya devam ettiği aktarıldı.

Gelecek üç aylık döneme ilişkin sonuçlara baktığımızda; üretim hacmi, iç piyasa ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Önümüzdeki 12 ayda sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler, azalış bekleyenler lehine döndü.

Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla üretici fiyat endeksi beklentisi 1 puanlık artış gösterdi.

Gelecek 12 Aylık BeklentiYıllık ÜFE beklentisi bu artışla birlikte 23,5 seviyesine yükseldi. Son üç ayda ortalama birim maliyetlerinde artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendi. Sanayi alanında iyimserliği artanların oranı %5,6’ya, daha kötümser beklentide olanların oranı %27,3’e yükselirken, fikirlerini değiştirmeyenleri oranı %67,1 olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum