Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güven Endeksi Mart’ta 2,8 Puan Birden Arttı

Merkez Bankası, imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinden aldığı sonuçlarla hazırlanan reel kesim güven endeksi sonuçlarını yayımladı.
Reel Kesim Güven Endeksi Mart’ta 2,8 Puan Birden Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksini açıkladı. Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü tarafından hazırlanan, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen sonuçlara göre reel kesim güven endeksi (RKGE) Mart ayında artış gösterdi.

Mevsimsellikten arındırılmamış RKGE, Mart 2023 döneminde bir önceki aya kıyasla 2,8 puan artarak 105,2 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış RKGEMA ise bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 104,1 oldu.

Şubat ayında aylık bazda 1,0 puan azalarak 102,4 seviyesine gerilemişti.

Anket sorularına göre değerlendirildiğinde, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Buna karşın gelecek üç aydaki toplam istihdam ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi düşüş yönünde etkiledi.

GCM Yatırım Banner

Son üç aya dair değerlendirmelerde üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyirde bir önceki aya kıyasla artış oldu.

Gelecek 3 Ay için Üretim Hacmi Beklentisi Yükseldi

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerde zayıflama görüldü.

Anket katılımcıları önümüzdeki üç ay için üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış olacağına dair iyimserliğini yükseltti.

Gelecek 12 ayda ise sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerde artış olacağını düşünenlerde düşüş oldu.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 4,4 puan azalarak yüzde 70,4 seviyesinde kaydedildi.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,5’e yükseldi. Aynı kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 75,4’e, daha kötümser olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 15,1’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.