Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Mart’ta 4,9 Puan Artış Gösterdi

TCMB tarafından açıklanan verilere göre, reel kesim güven endeksi Mart ayında 4,9 puan artarak 102,1 seviyesine yükseldi. Detaylar haberimizde…
Reel Kesim Güven Endeksi Mart’ta 4,9 Puan Artış Gösterdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi raporunu yayımladı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1738 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen verilere göre, reel kesim güven endeksi Mart ayında bir önceki aya kıyasla 4,9 puan artarak 102,1’e yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 2,4 puan artarak 99,3 puan seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan alt kalemlerden mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi dışındakiler artış gösterdi.

Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi, toplam istihdam miktarı, genel gidişat ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksinde artış gözlendi. Mart ayında mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi ise azalış yönünde hareket gösterdi.

Söz konusu dönemde, üretim hacminde azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği bildirildi. Mart ayında iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir zayıflarken, ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü açıklandı.

Toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği bildirildi.

Buna aksi yönde mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise güçlendiği dikkat çekti. Önümüzdeki üç aya yönelik değerlendirmelerde; iç piyasa sipariş miktarı, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği aktarıldı. TCMB aylık raporunda; gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin azalış yönlü beklentilerin artış bekleyenler lehine döndüğü, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği ifade edildi.

Gelecek on iki aylık dönemde yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak %22,6 düzeyinde açıklandı.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler artış gösterdi. Sanayi alanındaki gelişmeler açısından Şubat ayına nazaran beklentilerin daha iyimser olduğu ifade edilirken, gene gidişatta iyimserlik beklentisi %75,1’e yükseldi. Daha kötümser bir tablo bekleyenler ise %14,5’e geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum