Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Haziran’da 3,6 Puan Artışla 102,5’e Yükseldi

Haziran ayı reel kesim güven endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre bir önceki aya göre 3,6 puan artan endeks, 102,5 seviyesine yükseldi.
Reel Kesim Güven Endeksi Haziran’da 3,6 Puan Artışla 102,5’e Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2019 dönemi iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi sonuçlarını paylaştığı raporunu yayımladı. Buna göre Mayıs ayında 98,9 seviyesinde gelen reel kesim güven endeksi, Haziran’da 3,6 puan artarak 102,5 seviyesine yükseldi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 4,9 puan artarak 99,6 seviyesine yükseldi.

3 Aylık RKGE TCMB tarafından hazırlanan sonuçlar, 1717 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi. Reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 3,6 puan artışla 102,5 seviyesine yükseldi.

Alt kalemler incelendiğinde; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi pozitif anlamda etkiledi. Gelecek üç aydaki üretim hacmi, toplam istihdam miktarı, ihracat sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin sonuçlar ise endeksi negatif anlamda etkileyen parametreler oldu.

Son üç ayda üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya kıyasla güçlendi.

3 Aylık Toplam SiparişSöz konusu dönemde iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyirde azalma kaydedildi. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıflarken, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerde güçlenme oldu.

Gelecek üç aylık değerlendirmeye bakıldığında; üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin düşüş gösterdiği, iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise tam tersi güçlendiği gözlendi.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi 0,8 puan azalarak yüzde 22,7 seviyesinde açıklandı.

12 Aylık DönemOrtalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı belirtildi. Aynı şekilde gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıflayarak devam ettiği aktarıldı.

Sanayi alanındaki gidişat konusunda bir r önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı %9,6’ya, değişmediğini belirtenlerin oranı %71,0’a yükselirken, daha kötümser bekleyenlerin oranı %19,4’e geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum