Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de 100,9’a Yükseldi

Reel kesim güven endeksi Ekim’de bir önceki aya kıyasla 2,1 puan artış göstererek 98,8’den 100,9’a yükseldi.
Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de 100,9’a Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim dönemine ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi sonuçlarını açıkladı. 1795 işyerinden alınan yanıtlarla hesaplanan reel kesim güven endeksi (RKGE) Ekim ayında 2,1 puan artış göstererek 100,9 seviyesine yükseldi.

Endeks Eylül’de 98,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Mevsimsellikten arındırılmış RKGE-MA ise Eylül ayına kıyasla 4,5 puan artarak 104,2’ye ulaştı.

Gelecek 3 aya dair ihracat sipariş miktarı ve üretim hacminde düşüş bekleyenler endeksi negatif yönde etkiledi.

Reel Kesim GelişmelerEndeksi yukarı yönde taşıyan ana kalemler arasında; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku ve toplam sipariş miktarında artış olacağına dair değerlendirmeler yer aldı. Son üç ay için yapılan değerlendirmelerde üretim hacminde düşüş olacağını bildirenlerin lehine olan seyir, artış bildirenlerin lehine döndü.

İç piyasada sipariş miktarında düşüş olacağını düşünenler azalırken, ihracat sipariş miktarında artış bekleyenlerin sayısında da yükseliş gözlendi. Söz konusu dönemde mevcut toplam siparişlerin, mevsim normallerinin altında, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin ise üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.

İhracat sipariş miktarı ve üretim hacmi için gelecek üç aya dair beklentiler zayıflamaya devam etti.

Üretimi Kısıtlayan FaktörlerGelecek üç aya yönelik iç piyasa sipariş miktarında düşüş bekleyenler yerini artış bekleyenlere bıraktı. Önümüzdeki 12 ay için sabit sermaye yatırım harcamasında artış bekleyenlerin yerini koruduğu gözlendi. Yine gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenlerin güçlenerek devam ettiği gözlendi.

Gelecek 12 aylık dönem için yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi %16,2’ye geriledi. Bu oranda bir önceki aya kıyasla 2,2 puanlık düşüş olduğu gözlendi. Ankete katılan 1795 iş yerinin %43,4’ü üretimi kısıtlayan herhangi bir faktörün bulunmadığını belirtti. %21’lik kesim talep yetersizliğinin üretimi olumsuz etkilediğini belirtirken; işgücü, hammadde ve ekipman azlığı ile mali imkansızlıkların da üretimi kısıtladığını ifade etti.

Katılımcıların %13,2’si sanayi alanındaki gelişmelerin bir önceki aya göre iyiye gittiğini belirtti. %17,3 oranını içeren katılımcı cevapları genel gidişatın kötü olduğunu, %69,5’lik katılımcı cevabı ise bir önceki aya kıyasla beklentilerinin aynı olduğunu bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum