Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos’ta 4,2 Puan Artışla 102,5’e Yükseldi

TCMB, Ağustos ayında reel kesim güven endeksinin bir önceki veri dönemine kıyasla 4,2 puan artarak, 102,5 seviyesine yükseldiğini açıkladı.
Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos’ta 4,2 Puan Artışla 102,5’e Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos 2019 dönemine ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi sonuçlarını yayımladı. Buna göre Temmuz ayında 98,3 seviyesinde gelen reel kesim güven endeksi, Ağustos’ta 4,2 puanlık bir artış sergileyerek 102,5’e yükseldi.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1790 işyerinin yanıtlarından derlenen verilerle oluşturulan istatistik sonuçları aşağıdaki gibi gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA), 102,1 seviyesine yükseldi.

RKGE-MAEndekste bir önceki aya kıyasla 5,5 puanlık bir artış oldu. Son üç ayın değerlendirilmesine bakıldığında; üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir daha önceki veri dönemine göre değişiklik göstermedi.

İç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir güçlenirken, ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler azaldı, artış bildirenlerin lehine olan seyirde iyimserlik oldu. Ağustos ayında mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğuna dair yapılan değerlendirmeler, aynı şekilde zayıf seyretti.

Gelecek üç ayda, üretim hacminde ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenlerin seyrinde iyileşme oldu.

Gelecek 3 Aylık RKGESöz konusu dönemde iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyir bir önceki aya kıyasla değişmezken, istihdam hakkında artış yönlü beklentilerin güçlenerek devam etti. Gelecek 12 aylık dönemdeki sabit sermaye yatırım harcamasında artış yönlü beklentilerde de güçlü seyir sürdü.

Son üç aylık dönemde ortalama birim maliyetlerinde artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç aylık dönemde artış olacağı yönünde tahminde bulunanların seyrinde zayıflık gerçekleşti. Önümüzdeki üç ayda satış fiyatında artış beklentileri zayıfladı. Gelecek 12 aylık dönem sonu için yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi 1,6 puan azaldı ve 20 seviyesine geriledi.

Sanayi kollarındaki genel gidişatın daha iyi olacağını düşünenlerin oranı %12,2 seviyesine, daha kötümser olacağını düşünenlerin oranı ise %10,3 seviyesine yükseldi. Katılımcıların %77,5’i ise sanayi dalında faaliyet gösteren çalışmalarda değişiklik olmayacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum