Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Ekim Ayında 87,6 Seviyesine İndi

TCMB tarafından İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi için 2018 Ekim ayı verileri yayımlandı. İşte detaylar;
Reel Kesim Güven Endeksi Ekim Ayında 87,6 Seviyesine İndi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (RCMB) Para Politikası Kurulu toplantısından çıkan faizleri sabit tutma kararının ardından İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi için 2018 yılı Ekim ayı verilerini yayımladı. Buna göre; 2018 yılı Ekim ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları imalat sanayinde faaliyet gösteren 2108 işyerinin yanıtlarını ağırlıklandırıp toplulaştırılmasıyla elde edildi ve değerlendirildi.

TCMB verilerine göre RKGE, Ekim ayında Eylül’e göre 2,0 puan azalarak 87,6 puan düzeyinde gerçekleşti.

İktisadi Yönelim Anketi Toplu SonuçlarReel Kesim Güven Endeksi’ni oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiği zaman; genel gidişatın son 3 aydaki toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarı ile üretim hacmi, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek 3 aya ilişkin toplam istihdam miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler ise eksi yönde etkiledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış RKGE, Ekim ayında bir önceki aya göre 0,7 puan artışla 91,1 puan seviyesine işaret etti.

Reel Kesim Güven Endeksi Aylık DeğişimSon 3 aya yönelik değerlendirmelerde ise üretim hacminde azalma bildirenler lehine olan seyrin, Eylül ayına göre güçlendiği görüldü. Buna ek olarak iç piyasa ve ihracat sipariş miktarındaki azalma bildirenlerin lehine olan seyrin zayıfladığı sonucu elde edildi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki görüşler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu görüşlerinin güçlenerek devam ettiği sonucu ile karşılaşıldı.

Gelecek 3 aya ilişkin değerlendirmelerde ise üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarının Eylül ayına göre azalma bekleyenlerin lehine güçlendiği görülmüştür.

Gelecek 3 Aydaki Üretim Hacmi ve İç Piyasa Sipariş MiktarıGelecek 3 aya yönelik incelemelerde; ihracat sipariş miktarına ilişkin artış bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı sonucu elde edilmiştir. Gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin azalma beklentilerinin ise Eylül ayındaki azalma beklentilerine göre güçlendiği görülmüştür. Gelecek 3 aydaki istihdama ilişkin azalma beklentisinin de güçlendiği dikkat çekmiştir.

Ortalama birim maaliyetlerin son 3 ayda artış olduğunu düşünenler ile gelecek 3 ayda artış olacağını bekleyenlerin seyri zayıfladı.

Ortalama Birim MaliyetleriGelecek 3 aydaki satış fiyatı beklentilerinin de zayıfladığı görülürken, gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) beklentisi, Eylül ayına göre 6,2 puan arttı ve 28,2 düzeyinde gerçekleşti.

Ankete katılım sağlayan işyerlerinin yüzde 45,5’i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını dile getirirken, yüzde 20,2’si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtladığını belirtti. Talep yetersizliğini ise mali imkansızlıklar, hammadde-ekipman yetersizliği, işgücü yetersizliği ve diğer faktörler takip etti.

Son 3 aydaki rekabet gücüne yönelik beklentiler, yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalma bekleyenlerin seyri güçlendi.

Son 3 Aydaki Rekabet Gücü BeklentileriAvrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmelerin zayıfladığı, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış yönlü değerlendirmelerin ise yerini artış yönlü değerlendirmelere bıraktığı gözlenmiştir.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,5’e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 53,4 düzeyine çıktı. Daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 40,1 oranına geriledi.

2018 yılı Ekim ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise Eylül ayına göre 0,8 puan düşüşle yüzde 75,4 düzeyinde geldi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Ekim Değişimiİmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak yüzde 75 düzeyinde gerçekleşti. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde ise gıda ve içecekler ile dayanıksız tüketim mallarında artış görülürken; ara mallar, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında azalma kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum