Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi 2019 Aralık’ta 103,6 Seviyesine Çıktı

2019'un Aralık ayına ilişkin reel kesim güven endeksi verileri açıklandı. Buna göre bir önceki ay olan Kasım'a kıyasla 1,6 puan artış kaydedildi ve seviye 103,6'ya yükseldi.
Reel Kesim Güven Endeksi 2019 Aralık’ta 103,6 Seviyesine Çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2019 yılının Aralık ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksinin (RKGE) sonuçları yayımlandı. Bu rapora göre, 1794 iş yerinden alınan yanıtlar ışığında hesaplanan RKGE Aralık’ta bir önceki ay olan Kasım’a kıyasla 1,6 puanlık artış kaydederek 103,6 seviyesine yükseldi.

Böylelikle RKGE, bu yılın Eylül ayında kaydettiği  98,8 seviyesinden sonra art arda 3 ay boyunca yükselişini korudu. Söz konusu endeks ayrıca Nisan ayında kaydettiği 105,5 seviyesinden bu yana yıl içinde kaydettiği en yüksek puanı Aralık’ta yakaladı.

RKGE Aralık ayında ulaştığı 103,6 ile 2019’a veda etmeye hazırlanırken, TCMB verilerle ilgili açıklamada bulundu.

TCMB Verilerle İlgili Açıklama YaptıBuna göre endeksi meydana getiren anket sorularının yayılma endeksleri detaylı bir biçimde incelendi. Neticede mevcut toplam siparişlerin miktarı, sabit sermaye yatırım harcamaları, önümüzdeki 3 aya ait ihracat sipariş miktarı, önümüzdeki 3 aya ait toplam istihdam miktarı, genel gidişat ve önümüzdeki 3 ayın üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksin seyrini yukarı yöne taşıdı. Buna karşın son 3 ay içindeki toplam sipariş miktarında ve mevcut mamul mal stoku endeksinde gerileme meydana geldi.

Yapılan incelemeler son 3 ayı kapsarken, seyrin üretim hacminde artış olacağını bildirenlerin lehine gerçekleştiği görüldü ve veriler bir önceki ay olan Kasım’a kıyasla güçlendi. İç piyasada sipariş miktarının gerileyeceğini düşüneneler lehine olan seyir artış bildirenler lehine dönerken, ihracat sipariş miktarında artış olacağını düşünenlerin lehine olan seyirde gerileme görüldü.

Aralık ayı verileri, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğunu düşünenlerin sayısında düşüş olduğunu ortaya çıkardı. Mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu düşünenlerin sayısında da artışla devam etme gözlendi.

Aralık Ayı VerileriYine önümüzdeki 3 ayı kapsayan değerlendirmeler, üretim hacminde artış olmasını bekleyenlerin sayısının bir önceki ay ile hemen hemen aynı seviyelerde gerçekleştiğini gösterdi. Diğer taraftan iç piyasadaki sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarının artacağını düşünenlerin sayısı arttı. Önümüzdeki 12 aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamaları ve önümüzdeki 3 aya ilişkin istihdamdaki artış öngörüleri güçlenerek arttı.

Son 3 ay içinde ortalama birim maliyetlerde artış olacağını söyleyenlerin ve gelecek 3 ayda da artış olmasını bekleyenlerin lehine olan seyir güçlendi. Bununla birlikte sonraki 3 ay için satış fiyatı artış beklentileri de güçlendi. Önümüzdeki 12 aylık dönem sonundan itibaren yıllık bazdaki üretici fiyat endeksi (ÜFE) tahminleri Kasım’a kıyasla 1,1 puan azalış kaydetti ve %14,0 olarak belirlendi.

Katılımcıların %15,8’i sanayi alanındaki gelişmelerin bir önceki aya göre iyiye gittiğini düşündüğünü açıkladı. Bu oran önceki ayda daha düşüktü. Sanayi alanındaki gidişatta herhangi bir değişim olmadığını söyleyenlerin oranı %71,9’a çıktı. %12,3 oranı da daha kötümser bir yaklaşım takınanlara takabül etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum