Yatırım yapmaya başla!

Yükselen Kahve Zincirinin Kurucusu Starbucks’ın Problemini Açıkladı!

Son dönemde ırkçılık suçlamalarıyla sık sık gündeme gelen Starbucks’ın en büyük problemini, Kaliforniyalı bir kahve zincirinin kurucusu açıkladı. Ayrıntılar haberimizde;
Yükselen Kahve Zincirinin Kurucusu Starbucks’ın Problemini Açıkladı!

Irkçılık suçlamalarıyla sık sık gündeme gelen Starbucks’ın 29 Mayıs’ta 800 şubesini kapatarak personeline konuyla ilgili eğitim vereceğini duymuştuk. Philadelphia’daki olay neticesinde alınan bu kararla ABD’li kahve zincirinin benzer vakalarla karşılaşmamak amacıyla önlem aldığı söylense de yaşananlar Starbucks’ın yine aynı suçlamalarla karşı karşıya geleceğini göstermişti.

Bu noktada; Red Bay Coffee isimli Kaliforniyalı kahve zincirinin kurucusunun açıklamalarına değinebiliriz. Çünkü girişimini 2014 yılında belli amaçlarla başlatan Kobe Konte isimli siyahi iş insanı, Starbucks’ın sorununu açıkça dile getirdi.

Red Bay Coffee’nin şu anda yalnızca Oakland’da 2 tane şubesi bulunsa da girişim kısa süre sonra büyüme sürecine girecek diye başlayalım.

Red Bay Coffee Kurucusu Starbucks'la İlgili AçıklamalarıNitekim kahve zincirinin kurucusu Kobe Konte de 2019’a kadar; Philadelphia, Baltimore, Chicago ve Silikon Vadisi gibi noktalarda 7 şube daha açmayı planlıyor. Ve çeşitlilik içeren bir liderlik ekibi yaratmanın, en başından bu yana şirketin temel yapı taşı olduğunu dile getiriyor.

Benzer bir taktiğin Starbucks’ta da çalışabileceğini vurgulayan Konte; dev zincirin yapısal değişiklikler yapmadığı takdirde benzer olaylar yaşayacağına dikkat çekiyor.

Red Bay Coffee Kurucusuna Göre Starbucks Yapısal Değişikliğe Gitmeli Zaten kendisi de kahve alanının çok kalabalık olduğunu ve bu alanda rakiplerinden ayrılmak için bir farklılık sunması gerektiğini bilerek işe başlamış. Dolayısıyla eski hükümlüler gibi iş bulmakta zorlanan kesime fırsat vererek diğerlerinden ayrılmış.

Ayrıca girişimci, Red Bay’in daha fazla kente yayılmasıyla her çalışanın alması gereken kapsamlı bir ırksal önyargı eğitimi programı tasarlamayı planlıyor.

Starbucks Yapısal Değişikliğe Gitmezse Aynı Sorunları YaşayacakBunun yanında halihazırda cinsel tacizle mücadele için eğitimler veriyor. Sonuçta; Red Bay’in çalışanları ve yöneticileri arasında gerçek bir çeşitlilik var ve kurucusu bunu devam ettirmek için elinden geleni yapacağını söylüyor. Starbucks’ta ise durum böyle değil.

Zira alt sınıf çalışanların % 43’ü azınlıktan oluşurken şirketin yönetici kadrosunda yok denecek kadar az çeşitlilik söz konusu.

Starbucks'ın Sorunu Ne?Öyle ki ABD Starbucks üst düzey yöneticilerinin yalnızca % 18’i beyaz ırktan olmayanlardan oluşuyor. Diğer taraftan; 12 Nisan’da yaşanan iki siyahi müşterinin Starbucks’ta tutuklanması olayıyla tüm dünyanın tepkisini çeken Starbucks, sonrasında yeniden ırkçılık suçlamalarıyla gündeme gelmişti.

Nitekim Starbucks CEO’su tutuklanan müşterilerden bizzat özür dilemek istese de bu olayın üzerinden çok fazla zaman geçmeden benzer bir vakanın patlak verdiği görülmüştü. Mayıs ayında Los Angeles’ta yaşanan olayda Latin Amerikalı bir müşterinin siparişinde bardağının üzerine Meksikalıları aşağılamak için kullanılan “beaner” kelimesi yazılmıştı.

Ve 29 Mayıs’ta 8 bin mağazasını kapatarak 175 bin personeline ırkçılık konusunda bilinçlendirme eğitimi verecek olan dev kahve zincirinin, böyle bir olayla yeniden manşetlerde yer etmesi Starbucks’ı eleştiri oklarının hedefi haline getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum