Yatırım yapmaya başla!

RDIF CEO’su: Suudi Arabistan Gibi ABD İlişkileri de Onarılabilir

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev, Suudi Arabistan'ı örnek göstererek ABD ilişkilerinin iyileşebileceğini belirtti.
RDIF CEO’su: Suudi Arabistan Gibi ABD İlişkileri de Onarılabilir

Rusya’nın 10 milyar dolarlık devlet yatırım aracının başkanı, Moskova’nın Suudi Arabistan’la artan bağını örnek göstererek Washington ile ilişkilerin onarılması konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Pazar günü CNBC’ye konuşan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev, Rusya’nın Orta Doğu’daki bir boşluğu çalışmadığını dile getirdi. Rusya’nın Suudi Arabistan’la artan ticaret ve yatırımının; Batı’daki pek çok insanın hakkında uyardığı stratejik rekabeti benimsemek yerine, köprü kurmak olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

“Gerçekten Suudi’nin ABD ile olan stratejik ortaklıkları hakkında konuşmuyoruz ve yaptığımız şey ABD’ye karşı değil. Bu aslında çok olumlu bir şey inşa ediyor.”

RDIF CEO’su Suudi Arabistan ABD Açıklamaları Bunun, Suudi ekonomisine ve Rusya ekonomisine yardımcı olacak bir şey inşa etmek ve ulusları arasındaki dostluğu inşa etmek olduğunu belirterek sözlerini sürdürdü. RDIF CEO’sunun sözleri ABD ile Rusya arasındaki soğuk ilişkiler zamanında, Rusya’nın ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğu ve 2016 seçimlerine müdahale suçlamalarıyla karşılaştığı bir zamanda geldi.

RDIF CEO’su işte böyle bir zamanda, ülkesinin Suudi Arabistan ile gelişen dostluğundan şöyle bahsetti:

RDIF CEO’su Suudi Arabistan Örneğiyle ABD İlişkilerinin Onarılabileceğini Savundu“Bence temellere geri dönmeliyiz. Suudi örneğinin, ABD’yle ilişkiyi eski haline getirmek amacıyla bir noktada denemek için çok ilginç olduğuna eminim çünkü Suudi Arabistan ile dört yıl içinde yapabildiysek, neden bunu ABD ile yapamayalım? Birçok insan çok ilerleme kaydedeceğimize inanmadı. Ve çok uzak görünüyordu, çünkü Rusya ve Suudi Arabistan ayrı dünyalardı. Sovyet döneminde birçok farklılığımız vardı. Orta Doğu’daki birçok politikada çok farklılıklarımız vardı. Ancak şu anda gerçek bir atılım olduğunu rapor edebilirim çünkü Başkan Putin ve Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Rusya ve Suudi Arabistan’ı daha da yakınlaştırmanın mümkün olduğuna inanıyorlar.”

RDIF CEO’su olarak geniş bir sektör yelpazesinde Rusya’ya yapılan iç yatırımları çekmekle görevli olan Dmitriev, daha önceki konuşmalarında da ticaret ve yatırımı teşvik etmeye çalışmıştı .

RDIF CEO Suudi Arabistan Açıklama Rusya’ya yapılan ABD yaptırımlarını eleştirerek, verimsiz olduklarını söyleyen Dmitriev, Rusya’da bir Rus bankasını dolandırma suçlamasıyla tutuklanan Amerikalı yatırımcı Michael Calvey’i de birkaç kez savunmuştu. Diğer taraftan RDIF‘in hali hazırda Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu PIF ve SAGIA ile yatırım ortaklığı bulunuyor.

Saudi Aramco, iki şirketin bu yılın başlarında Rus petrol sahası hizmetleri şirketi Novomet’e yatırım konusunda anlaşmasıyla Rusya’nın enerji sektörüne yatırım için harekete geçmişti. İki ülke, Suudi devlet petrol devi Aramco ile bir Rus ortaklığı yoluyla ortak olarak bir enerji fonuna yatırım yapıyorlar ve Pazartesi günü petrol ve teknoloji alanlarında 10 yeni yatırım projesi duyurmaları bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum