Yatırım yapmaya başla!

RDIF Başkanı: “Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar Uzun Vadede ABD’yi Sarsacak”

Rusya hükümet fonu Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev, Davos’ta verdiği bir demeçte ABD yaptırımlarıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar şöyle;
RDIF Başkanı: “Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar Uzun Vadede ABD’yi Sarsacak”

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda verdiği bir demeçte Moskova üzerindeki ABD yaptırımlarının Amerika’yı Rusya’dan daha çok etkilemeye başladığını açıkladı. “Elbette, yaptırımların yanlış olduğuna inanıyoruz çünkü yaptırımlar ABD’yi uzun vadede gerçekten sarsacak nitelikteler” diyen Dmitriev, temel olarak birçok insanın dolardan uzaklaştığını gördüklerini çünkü birçok dolar işleminin kısıtlandığını söyledi.

Ayrıca ABD’nin kısa vadeli baskılara, kısa vadeli rekabet baskılarına, Rusya’nın doğal gazına ve diğer şeylerine çok fazla odaklanarak kendi uzun vadeli temellerini, dolar, adil ticaret uygulamaları, açıklık gibi dünyayı bir arada tutan temelleri baltaladığını dile getirdi.

Rusya, 2014’ten bu yana Kırım’ın ilhakı, İngiltere’de eski bir casusun zehirlenmesi, 2016 seçimlerine müdahale gibi pek çok nedenden dolayı uygulanan yaptırımları defalarca eleştirmişti.

Rusya Yaptırımları Eleştiriyor Çoğunluğu devlete ait olan VTB Bank Başkanı Andrey Kostin de Salı günü verdiği bir demeçte Rusya’nın önümüzdeki iki yıl içinde yaptırımlar konusunda ABD’den yeni bir yön beklememesi gerektiğini belirterek; “Amerikan yaptırımlarını hiç kimse sevmez” yorumuyla gündeme gelmişti. Bu noktada, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerden gelen eleştirilere rağmen AB’nin Rusya üzerindeki mevcut ekonomik yaptırımlarını Temmuz 2019’a kadar genişlettiği hatırlatıldı.

Avrupa Birliği ve ABD yaptırımları esas olarak Rusya’nın finans, enerji ve savunma sektörlerini hedef alıyordu.

Avrupa Birliği ve ABD Yaptırımları Rusya Hedef Aldığı Sektörler Sonraki yaptırımlar da Vladimir Putin’e yakın olan hükümet yetkilileri, varlıkları ve kurumlarına uygulanmıştı. Rusya da 2014’te petrol fiyatlarındaki düşüş arasında durgunluk yaşamasına rağmen ithalat değişikliği politikası başlatmış ve yaptırımlara misilleme önlemlerle karşılık vermişti. 2016 yılı başlarında petrol fiyatlarında bir toparlanma yaşanmasına rağmen Rusya’daki görünüm dalgalı kalmaya devam etmişti.

Hal böyleyken Rusya’nın ekonomik görünümü Uluslararası Para Fonu tarafından 2019’da yüzde 1.6, 2020’de de yüzde 1.7 oranlarında tahmin edilmişti.

Uluslararası Para Fonu Rusya Ekonomik GörünümüRDIF CEO’su Dmitriev de Rusya’nın yaptırım rejimine uyum sağladığını söyleyerek; “Rusya, gerçekten yaptırımlara göre ayarlandı, ekonomi yüzde 2 seviyesine büyüyor ve petrol fiyatları sabit. Yani açıkçası şu anda iş yapmanın bir yolu var ve insanlar buna alışkın” dedi.

Dmitriev, yaptırımların Rusya ile diğer ülkeler arasındaki doğrudan yabancı yatırımları ve ekonomik ortaklıkları durdurmadığını aktardı. 20 üst düzey hükümet fonuyla ortaklıkları olduğunu vurgulayan CEO, son 7 yıl içinde her yıl dolar konusunda keskin dönüşler elde ettiklerini ve aktif olarak yatırım aldıklarını bildirdi.

Asya’dan Orta Doğu’dan ve ABD’den büyük yatırımlar almaya devam edeceklerini anlatan Dmitriev, geçen yıl 30 yeni ABD şirketinin Rusya’da faaliyete başladığını belirtti.

RDIF CEO’su Dmitriev Büyük Yatırımlar Almaya Devam Ediyoruz Yorumu “Coca Cola, Pepsi, McDonalds, bunların hepsi, Rusya pazarında sessizce mevcutlar ve avantaj sağlıyorlar. Yani evet, yaptırımlar önemli ancak yatırım akışları gerçekleşiyor” ifadeleriyle görüş bildiren CEO, yaptırımların Putin’i zayıflatma girişimlerini sarstığını ve yaptırımların aslında liberal gündeme zarar verdiğini dile getirdi.

“ABD yaptırımları, Avrupa yaptırımları, Rusya’da daha muhafazakar insanı güçlendiriyor ve temel olarak -neden yabancı yatırımı çekmek isteyelim ki?- dedirtiyor. “ açıklamasını yapan Dmitriev, dış yaptırım eleştirilerine rağmen Rusya ekonomisini iyileştirmek için ülkenin pek çok endüstride daha etkili hale gelmesi gerektiğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum