Yatırım yapmaya başla!

RBS Belirsiz Ekonomik Görünüme ve Piyasaya Rağmen İyi Performans Gösterdi

RBS (İskoçya Kraliyet Bankası), bu yılın üçüncü çeyreğinde “son derece rekabetçi bir piyasa ve belirsiz ekonomik görünüm” nedeniyle beklenenden düşük sonuçlar bildirdi. Detaylar şöyle;
RBS Belirsiz Ekonomik Görünüme ve Piyasaya Rağmen İyi Performans Gösterdi

RBS (İskoçya Kraliyet Bankası), 2018’in üçüncü çeyreğine ait dönemde 507 milyon sterlinlik beklentinin altında kalarak 448 milyon sterlin net kar açıkladı. Birleşik Krallık merkezli borç verenin net karı, geçen yılın aynı döneminde ise 392 milyon sterlindi.

Yargılama ve yönetim maliyetleri 389 milyon sterlin iken, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 125 milyon olduğu belirtildi. RBS CEO’su Ross McEwan yaptığı açıklamada; “son derece rekabetçi bir piyasa ve belirsiz bir ekonomik görünüme rağmen bu gayet iyi bir performans, hedef pazarlarımızda kredileri büyütüyoruz ve ekonomiyi desteklemek için güçlü bir konumdayız, daha yapılacak çok şey olduğunun farkındayız ve müşterileriz için gelişmeye odaklanmış durumdayız” dedi.

Beklentiyi karşılayamasa da RBS’nin üçüncü çeyrek vergi öncesi karının bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 artış göstermesine dikkat çekildi.

RBS Üçüncü ÇeyrekAynı çeyrekte RBS’nin maliyet gelir oranının bir önceki yıla göre yüzde 67.5’ten yüzde 66.7’ye düştüğü bildirildi. Temel kredi koşullarının ise üç aylık dönem boyunca iyi huylu kaldığı söylendi. Öte yandan bankanın 2008 mali krizinde hükümet tarafından kurtarılmasından sonra yüzde 62’sinin hala kamuya ait olduğu ve bu ayın başlarında kriz sonrasında ilk kez hissedarlarına temettü ödemesi yaptığı belirtildi.

RBS ayrıca İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra Avrupalı müşterilere hizmet vermek için Hollandalı düzenleyicilerin onayını aldığını açıklamıştı.

RBS Belirsiz Ekonomik Görünüme ve Piyasaya Rağmen İyi İş ÇıkardıBugün 961 milyon sterlinlik vergi öncesi kar açıklayan Royal Bank of Scotland’ın ayrıca daha büyük bir ekonomik belirsizliğe karşı 100 milyon sterlin değer düşüklüğü önlemi aldığı kaydedildi. Kaldı ki bu da Brexit’in büyük bir Birleşik Krallık bankasının görünümüne gölge düşürmesinin ilk somut kanıtı olarak yorumlandı.

Tüm bunların yanı sıra ilgili haberlerde RBS’nin geçtiğimiz ay ülkedeki 54 şubesini kapatmaya ve 258 kişiyi işten çıkarmaya karar verdiği hatırlatıldı. Bu kararının nedeni de “Williams & Glyn” adı altında yeni bir bankanın kurulmasına dair plandan vazgeçilmesi olarak belirtilmiş, “İngiltere ve Galler’de birbirlerine oldukça yakın alanlarda hizmet veren şubelerimizi kapatıyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum