Yatırım yapmaya başla!

İlk Kez Kar Açıklayan Bankadaki Kadın – Erkek Maaş Eşitsizliği Dikkat Çekti!

Cuma günü 2017 bilançosunu açıklayan ve 10 yıldır ilk kez kar ettiğini duyuran RBS’nin kadın çalışanlarına çok daha düşük maaş verdiği ortaya çıktı. Ayrıntılar haberimizde;
İlk Kez Kar Açıklayan Bankadaki Kadın – Erkek Maaş Eşitsizliği Dikkat Çekti!

Birleşik Krallık merkezli The Royal Bank of Scotland, dün yaptığı duyuruyla açıkladığı 2017 sonuçlarıyla 10 yıldır ilk kez kar ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Rekabet Kurumu’nun verdiği 66 bin lira idari para cezasıyla gündeme gelen RBS, 2017 bilançosu hakkında rakamların geçmişi geride bıraktıklarının göstergesi olduğu şeklinde açıklama yaptı.

Banka 2.2 milyar sterlinlik karıyla tüm manşetlerde yer ederken, RBS’nin gündeme gelmesini sağlayan bir diğer konu da kurumdaki maaş eşitsizliği oldu.

Birleşik Krallık ekonomisinde etkili bir rolü olan RBS 2017 yılı sonuçlarıyla dikkat çekti. Fakat bunun tek nedeni; bankanın 10 yıldır ilk kez kar açıklaması yapması değil, kurumdaki çalışanlar arasında olan maaş eşitsizliğiydi. Nitekim RBS’deki kadın çalışanlara erkek çalışanlara kıyasla % 37 oranında daha düşük maaş verildiği ortaya çıktı.

Raporların gösterdiği verilere göre RBS söz konusu durumuyla, 2017 sonuçlarını Perşembe günü açıklayan Barclays’den bile daha kötü olduğunu gösterdi.

RBS 2017 Yılı Sonuçlarıyla 10 Yıldır İlk Kez Kar AçıkladıÇünkü Barclays’ın kadın çalışanların erkek çalışanlardan % 26 oranında daha az kazandıkları ortaya çıkmıştı. Ayrıca Lloyds’un da erkeklere kadın çalışanlarından 3 kat fazla maaş verdiği belirtilmişti.

Finans sektöründeki kadın-erkek eşitsizliğini açıkça gösteren sonuçlar, RBS’deki erkek çalışanların kadınlardan % 64 oranında daha fazla prim aldığını da ortaya koydu.

Neticede 2017 verilerine göre RBS’nin yanında diğer bankalar da üst düzeydeki orantısız erkek çalışan sayılarıyla eleştirildi.

RBS Üst Düzeyde Çalışan Erkeklerin Orantısız Sayısı RBS CEO’su Rose McEwan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; durumdan memnun olmadıklarını, üst düzey yönetici kadrolarındaki kadın çalışan sayısını artırmayı planladıklarını dile getirdi.

Ayrıca 2020’ye kadar kadın çalışan sayısını arttıracaklarını, finans sektöründeki boşluğun doldurulması gerektiğini belirtti.

RBS CEO’su Rose McEwan Eşitsizliği Gidermek için Çalışacaklarını SöylediSonuçta; şu an RBS’nin en yüksek maaş alanlarının % 70’ini erkek personel oluşturuyor. Yeri gelmişken, Birleşik Krallık’taki yeni düzenlemeye göre en az 250 çalışanı olan bütün şirketlerin kadın ve erkekle çalışanlarına verdiği maaşı rapor etmesi gerektiğini gösteren yasanın ülkede yürürlüğe girdiğini de belirtelim.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun gözetimindeki uygulamaya göre; bu kapsama giren 9 bin şirketin her yıl söz konusu raporu yayınlaması gerekiyor.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu'nun Yeni Düzenlemesine Göre Şirketler Ayrıntılı Rapor Yayınlamak ZorundaYani Birleşik Krallık’ın en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen maaş eşitsizliğini ortadan kaldırma konusunda sıkı çalışmalar yapılıyor diyebiliriz. Fakat aradaki büyük uçurumun ne kadar giderilebileceği şühheli!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum