Yatırım yapmaya başla!

RBS İlk Çeyrek Kazançlarının Ardından Yeni Bir CEO Aramaya Başladı

RBS, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 11 oranında daha az net kâr elde etti ve yeni bir CEO arayışına girdi.
RBS İlk Çeyrek Kazançlarının Ardından Yeni Bir CEO Aramaya Başladı

Royal Bank of Scotland, geçen yılın ilk döneminde 792 milyon sterlin net kâr elde ettikten sonra, 2019’un ilk çeyreğinde 707 milyon sterlinlik net kâr açıkladı. Analistler ise bankanın 546 milyon sterlin net kâr açıklamasını bekliyorlardır.

Geçen yılın aynı dönemine göre net kârı yüzde 11 düşüş kaydeden banka, yeni bir CEO arayışına girdiğini duyurdu.

Banka CEO'su Emekli OluyorHaberler, Perşembe günü CEO Ross McEwan’ın 2020’de istifa edeceğini açıklamasına takiben geldi. Banka McEwan’ın halefi için küresel bir arayışa girerken, RBS yöneticisi Alison Rose iş için favori aday olarak gösterildi.

Grubun net faiz marjı ise 6 baz puan düşerek yüzde 1,89 seviyesine geriledi. Kazanç beyanında RBS, Brexit belirsizliğinin ekonomi üzerindeki devam eden etkisinin ve ticari borçlanma kararlarındaki gecikmenin, yakın vadede gelir artışını daha zor hale getirebileceğini söyledi.

Banka İngiltere’nin AB’den ayrılmasının olası bir etkisinden ve rekabet gücü yüksek bir ipotek piyasası uyarısından da bahsetti.

Brexit'in Olası Etkilerine Değindi2019’in üçüncü çeyreğinde RBS, Brexit’ten kaynaklanan etkiler de dahil olmak üzere ekonomik belirsizliklerle başa çıkmak için 100 milyon sterlin ayırdı. Rakamlar, Avrupalı bankalar için zor bir kazanım mevsimi olduğunun kanıtlanmasının ortasında gelirken, İngiltereli Barclays’in kârı yüzde 10 oranında düşmüştü.

Dün bankanın yıllık genel kurul toplantısında hissedarlar, ortalama çalışan için yüzde 10’luk oranla karşılaştırıldığı zaman, McEwan’ın yüzde 35’lik emeklilik maaşı ödeneği konusundaki hissedarlık savunucusu grubu ShareSoc’un zorluklara rağmen bankanın ücret raporunu desteklemek için oy kullandı.

RBS 2008 krizini takiben 45,5 milyar sterlinlik hükümet tazminatının bir sonucu olarak vergi mükellefinin hala yüzde 62’sine sahip.

Hükümet Tazminatı Sonucu Vergi MükellefiCuma günü banka tarafından yapılan açıklamada ise İngiltere hükümetinin 2030 yılına kadar tüm hissesini satacağını tahmin ettiğinden bahsedildi.

İngiltere Hazinesi, 2018 yılının Haziran ayında hisselerinin yüzde 7,7’sini satarak 2,1 milyar sterlin aldı. Aynı yılın Ağustos ayında ise banka, hissedarlarına ilk defa temettü ödeyeceğini açıklamıştır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum