Yatırım yapmaya başla!

Brexit Sonrası İrlanda Sınır Meselesi RBS’ye Endişe Veriyor

İngiltere 2019 yılının Mart ayında Avrupa Birliği'nden çıkacak. Bu konuda çalışmalar ve tartışmalar devam ederken, İrlanda sınır meselesi RBS'ye endişe vermeye başladı. İşte detaylar;
Brexit Sonrası İrlanda Sınır Meselesi RBS’ye Endişe Veriyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılışından sonra İrlanda sınırında nasıl bir ilişki kurulacağı konusunda RBS endişelerini dile getirdi. Royal Bank of Scotland (RBS), Kuzey İrlanda ve İrlanda arasındaki sınırın zaten fazlasıyla tartışmalı olduğunu, bu nedenle Brexit sonrasında nasıl bir ilişki kurulacağını öğrenmek istiyor.

RBS hem Kuzey İrlanda’da hem de İrlanda’da büyük operasyonlara sahip ve Brexit sonrasında için pazar kaybı konularında endişe duyuyor.

RBS Brexit Endişeleri

İngiltere’nin 2019 Mart’ta resmen Avrupa Birliği’nden ayrılacak olması, başlı başına bir gerginlik konusu olurken, çevre ülkeler için de riskler taşıyor. Bunun nedeni İngiltere’nin istemediği Avrupa Birliği’nin tek pazar olarak adlandırılan serbest ticaret alanında olması ve adanın her iki kesimi arasında daha sert bir anlaşma olması.

RBS Finans Müdürü Ewen Stevenson verdiği demeçte, 2019 Mart’a kadar tüm hazırlıkları yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Ewen Stevenson İrlanda Yorumu

Şu anki durum ise henüz netleşmiş değil. Çünkü hem Avrupa hem de İngiltere müzakere ekipleri çalışmalarını sürdürüyorlar. Şimdiye kadar, bu dönemin ne kadar süreceği ve nasıl yürüyeceği hakkında bir anlaşmaya varılamadı.

Stevenson, İrlanda’da büyük bankacılık operasyonları olduğunu ve iki kesim arasındaki Brexit sonrası yapılması gerekenlerin önemine dikkat çekti.

RBS İrlanda Bankacılık Faaliyetleri

RBS’nin Avrupa’da faaliyet göstermeye devam etmek için Amsterdam’a taşınma kararı aldığı biliniyor. Stevenson ise konunun sadece Amsterdam’a taşınma meselesi olmadığını, İrlanda’daki faaliyetlerini korumak istediklerini belirtiyor.

AB Baş Müzakerecisi Michel Barnier ise Brexit sonrasında Kuzey İrlanda’nın AB kuralları altında kalması gerektiğini belirtti.

Michel Barnier İrlanda Yorumu

Aynı zamanda geri çekilme anlaşmasının Aralık ayında geride kaldığını söyledi. Bununla birlikte Başbakan Theresa May’in Kuzey İrlanda’daki müttefiki olan Demokratik Birlik Partisi (DUP) ise bu fikre karşı olduğunu belirtti ve parlamentodaki desteğini çekmekle tehdit etmişti. Theresa May de Kuzey İrlanda’nın AB kurallarına bağlı kalmasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum