Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

RBI: Hindistan Ekonomisi Çoğu Tahmini Aşan Bir Hızla Toparlanıyor

Tarım ve imalat faaliyetlerindeki artışla Hindistan ekonomisinin Kasım’a kadar iyileşmeye devam ettiği ve toparlanmanın çoğu tahminin ötesine geçtiği söylendi.
RBI: Hindistan Ekonomisi Çoğu Tahmini Aşan Bir Hızla Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan, ilk çeyrekte sıkı COVID kilitlenmelerinin ortasında en kötü üç aylık büyümesini kaydederken ikinci çeyrekte %7,5 daralarak hafif bir iyileşme gördü. Sonrasında birçok kurum Hindistan için tüm yıl GSYİH tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Hindistan Merkez Bankası da dünkü raporunda ülke ekonomisinin olumlu iyileşme işaretleri gösterdiğini söyledi. Ekonominin büyüme hızının üçüncü çeyrekte (Ekim-Aralık) pozitif bölgeye girebileceğini öngördü.

Ancak biraz temkinli davranarak yükselen enflasyon oranının büyümeyi etkilememesi için kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.
Hindistan Eylül Çeyreği
Kaynak: NSO

Sonuçta tüketici enflasyonu Eylül çeyreğinde %6,93 ile RBI’nın zorunlu olan %4-%6 aralığının oldukça üzerinde gerçekleşti. Bir önceki makalede RBI araştırmacıları GSYİH’nin Temmuz-Eylül çeyreğinde %8,6 küçüleceğini ve Hindistan’ın resesyona gireceğini söylemişti.

Bununla birlikte, Ulusal İstatistik Ofisi’nin Kasım ayı sonu açıklaması, koronavirüs pandemisinin ikinci çeyrekte ekonomi üzerindeki etkisinin ilkinden çok daha az olduğunu gösterdi.

En son ekonomik faaliyet göstergeleri, reel GSYİH büyümesinin üçüncü çeyrekte pozitif bölgeye çıkmasının beklendiğini yine de bunun yüzde 0, kadar zayıf olabileceğine işaret etti.
Hindistan Günlük Vaka
KAYNAK: Worldometers

RBI bültenindeki ekonominin durumu ile ilgili makalede virüsle ilgili sayfanın bu dönüşünü kutsamak için iki önemli gücün komplo kurduğunu aktardı. RBI, büyüme yörüngesindeki potansiyel artışın arkasındaki nedenlere gerekçe olarak Eylül ortasından bu yana COVID-19 enfeksiyon eğrisinin bükülmesini ve Merkez tarafından alınan mali önlemleri gösterdi.

Bununla birlikte uluslararası emtia fiyatlarındaki artışın ve şirketlerin zararlarını telafi etmek için marjları artırmasının enflasyon cephesinde önemli bir rol oynadığını savundu.

Tarım ve imalat faaliyetlerindeki artış nedeniyle ekonomik koşulların Kasım 2020’ye kadar iyileşmeye devam ettiğini bildiren Hindistan Merkez Bankası; faiz oranlarında yer alan finansal koşulların, belki de on yıllardır en kolay halinde olduğunu ekledi. “Rüzgarlar esse de tüm paydaşların kararlı çabaları Hindistan’ı daha hızlı bir büyüme yörüngesine sokabilir” ifadeleri dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu