Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Merkez Bankası Gösterge Faizini Tarihin En Düşük Seviyesine İndirdi

Avustralya Merkez Bankası, gösterge niteliğindeki nakit faizini 25 baz puan indirerek tarihin en düşük seviyesine düşürmüş oldu.
Avustralya Merkez Bankası Gösterge Faizini Tarihin En Düşük Seviyesine İndirdi

Avustralya Merkez Bankası (RBA) bugün, durgun bir ekonomi canlandırmak ve işsizliği azaltmak için çaba harcadığını, ancak daha da fazla teşvik gerektiren zorlu bir görev olarak birkaç ay içinde ikinci kez faiz oranlarını düşürdü. RBA’nın 25 baz puanlık indirimi, nakit faizlerini tüm zamanların en düşük seviyesi olan %1’in altına indirdi.

RBA, daha fazla indirim için sınırlı alan bıraktı ve geleneksel olmayan politikaların kolaylaşması olasılığını artırdı.

RBA Sınırlı Alan BıraktıAyrıca yeni seçilen Liberal Ulusal hükümete ise kendi mali teşvikiyle cevap vermesi yönünde baskı yaptı. RBA Başkanı Philip Lowe, bankanın aylık yönetim kurulu toplantısını takiben, “Bu para politikasının gevşetilmesi, istihdamdaki büyümeyi destekleyecek ve enflasyonun orta vadeli hedefle tutarlı olacağına dair daha fazla güven sağlayacak,” dedi.

Lowe, bankanın işgücü piyasasını yakından izleyeceğini ve büyümeyi desteklemek için gerekirse politikasını ayarlayacağını söyleyerek, şartlı bir hafifleme öngörüsü paylaştı. RBA Başkanı daha sonra hareket etme nedenini, ileride harekete geçme ve genişleme ihtimalini artıracağı bir konuşma yapacak.

Piyasalar ise Lowe’ün açıklamalarının önünde gidiyor ve Noel’de yüzde 0,75 oranında bir faizi fiyatlandırıyor.

Piyasalar Lowe'ün ÖnündeBeklentiler dahilinde bir gelişme olması nedeniyle AUD/USD paritesi fazla değişmedi ve Asya piyasalarına 0,6965 dolardan başladı. Ardından yükselişe geçen parite, TSİ 13:00’te yüzde 0,34 oranında artıda seyrederek 0,6989 dolardan alıcı buldu.

RBA, FED’in bu ay sonunda, muhtemelen Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası tarafından kesilmesi gerekeceği konusunda ikna olmuş piyasalarda rahatla konusunda pek yalnız değil. Lowe, son 10 yılda en yavaş hızda çalışan bir ekonomiye acil destek olarak altyapıya daha fazla devlet harcamaları yapması çağrısında bulunma geleneğinden koptu.

Başbakan Scott Morrison’ın muhafazakar hükümeti, bütçe fazlası için siyasi bir taahhüdü yeniden teyit etmek yerine teşvik ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Scott Morrison Teşvik İhtiyacını Ortadan KaldırdıBazı uzun vadeli vergi iadeleri önümüzdeki ay ya da öylesine ödenecek olsa da 2024 yılına kadar bir miktar daha büyük vergi indirimleri planlamamakta olup, şu anda tüketici harcamaları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacak kadar uzaktır. Yıllarca süren yıllık ücret artışının hanehalkı gelirlerini bastırması nedeniyle bir toparlanma ihtiyacı oldukça yüksekken, konut fiyatlarında uzun süredir devam eden kriz tüketici zenginliklerine yenildi.

Haziran ayındaki faiz oranlarını düşürdüğü ve ipotek kredisi kurallarının gevşetilmesi teklif edildiğinde, konut piyasasına çok ihtiyaç duyulan bir hayatı enjekte ettiği için geçen ay bir miktar aydınlanma olmuştur. Açık artırmalardaki gümrükleme oranları yeniden yükselişe geçti ve alıcılar iade edilirken fiyatlar sabitlendi.

Emlak danışmanı CoreLogic’in açıkladığı verilere göre; Sidney’de ev değerlerinin Haziran’da neredeyse iki yıl içinde ilk kez arttığını gösterdi.

Sidney'de Ev Değerleri ArttıHerhangi bir istikrar, Avustralya’nın konut stokunun 6,6 trilyon AUD veya ülkenin yıllık gayri safi milli hasılasının neredeyse dört katı değerinde olması halinde verilen harcama gücü ve güveni için bir tonik olacaktır. Bununla birlikte RBA’nın işsizliği %5,2’den %4,5’e düşürme hedefine ulaşması için çok daha fazlasına ihtiyaç duyulacak.

ANZ’de Avustralya Ekonomisi Başkanı David Plank, “Yerel veriler, RBA’nın beklediğinden daha zayıf ve işsizlik oranının tahmin edilenden daha yüksek olduğu görülüyor. Bankanın gevşemekten başka bir şeyin gerekli olduğu sonucuna nasıl varabildiğini görmek zor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum