Yatırım yapmaya başla!

Google Fütüristi Raymond Kurzweil: Tüm Dünyada Temel Gelir Sistemi Kullanılacak!

Geleceğe dair tahminleriyle ünlü olan Raymond Kurzweil, temel gelirle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kurzweil'e göre 20 yıl içinde temel gelir sistemi tüm dünyada yayılacak.
Google Fütüristi Raymond Kurzweil: Tüm Dünyada Temel Gelir Sistemi Kullanılacak!

Amerikalı yazar, bilim insanı, mucit ve fütürist olarak tanımlanan Raymond Kurzweil, öngörüleriyle yine yankı uyandırdı. Google fütüristi Kurzweil, teknolojik gelişmeler neticesinde insanların çalışmasına gerek kalmayacağını ve herkesin belirli bir temel geliri olacağını açıkladı.

Google’ın mühendislik direktörü ve fütüristi Raymond Kurzweil, temel gelirin 2030’a kadar yaygınlaşmış olacağını çünkü yapay zeka ve robot sektörlerindeki gelişmelerden sonra insanların çalışmasına gerek kalmayacağını açıkladı. Vatandaşların ülke gelirlerinden pay alacaklarını öngören ünlü isim, hayatlarına devam etmek için çalışmak zorunda kalmayan insanların paralarını gezmek ve eğlenmek için kullanacaklarını dile getirdi.

Daha önce pek çok çılgın tahminle gündeme gelen Raymond Kurzweil, 2030’lu yılların sonuna kadar temel gelir sisteminin her yerde yaygınlaşacağını açıkladı.

Raymond Kurzweil Temel Gelir Açıklamaları“2030’un başında gelişmiş ülkeler evrensel temel gelir sisteminden faydalanmaya başlayacak ve 2030’un sonunda sistemin dünyanın her yerinde yaygınlaştığını göreceğiz” şeklindeki sözleriyle unutulmayacak bir tahminde daha bulunmuş oldu.

Diğer taraftan; evrensel temel gelir sisteminin pek çok kişi tarafından desteklendiğini ve bunun teknolojiden ziyade politikayla ilgili olduğunu da belirtelim.

Mesela; Silikon Vadisi’nin en büyük ve prestijli girişim destekleme şirketi Y Combinator, evrensel temel gelir deneyi ile dünya çapında ses getirmişti.

Raymond Kurzweil'e Göre İnsanlar Çalışmadan Para Kazanacak3000 kişiye karşılıksız maaş vereceğini duyuran şirket, Bill Gates, Elon Musk gibi birçok kişinin desteklediği evrensel gelir sistemiyle ilgili projesiyle dikkat çekmişti.

Pek çok kişi gibi yapay zeka ve otomasyonun evrensel temel gelir sistemini zorunlu kılacağını savunan Y Combinator Başkanı Sam Altman, bunun için ABD’deki 3000 katılımcı ile yürütülecek deneyi başlatmıştı.

Y Combinator projesine göre 1000 kişiye 5 yıl boyunca 1000 dolarlık karşılıksız maaş verilirken, 2000 kişiye de her ay 50 dolarlık küçük bir ödeme yapılacaktı.

Teknoloji Sayesinde İnsanların Çalışmasına Gerek Kalmayacak Bu Da Temel Gelir Sistemini DoğuracakSöz konusu deney nihayete erdiğinde ise Y Combinator sonuçları tüm dünyayla paylaşarak, evrensel temel gelir sisteminin insanları nasıl etkileyeceğini ortaya serecekti.

Nitekim bazıları, çalışmak zorunda kalmadan hayatını sürdürmenin insanları kötü etkileyeceğini ve amaçsızlığa sürükleyeceğini savunurken; bazıları da tam tersi yönde yorum yapıyor. İşte bu nedenle de YC’nin uzun vadeli deneyinin sonuçları merakla bekleniyor diyebiliriz. Ve görünen o ki Google’ın ünlü fütüristi Raymond Kurzweil de açıklamasıyla, temel gelir sisteminin tüm dünyada kullanılacağını savunanlar arasına girmiş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum