Yatırım yapmaya başla!

Ray Dalio: “Yapay Zekayla İlgili Ulusal Acil Durum İlan Edilmeli”

Efsanevi yatırımcı Ray Dalio, yapay zeka ile otomasyonun gelecekte ne gibi değişimlere neden olacağı ve bunun evrensel temel gelir sistemi ile çözülüp çözülemeyeceğiyle ilgili konuştu.
Ray Dalio: “Yapay Zekayla İlgili Ulusal Acil Durum İlan Edilmeli”

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu milyarder Ray Dalio, yapay zeka hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünlü yatırımcı Perşembe günü Facebook hesabında yaptığı paylaşımda; yapay zekanın ve otomasyonun üretkenliği artırdığını ama aynı zamanda zenginlerle fakirler arasında uçuruma da yol açtığını dile getirdi.

Yapay zekanın insanları işsiz bırakıp bırakmayacağı ve hükümetlerin vatandaşlara yaşamlarını sürdürmeleri için belli paralar verip vermeyeceği hakkındaki soruya cevap veren Dalio, açıklamalarıyla geçtiğimiz günlerde aynı konuda konuşan Richard Branson’ı hatırlattı.

Yapay zekanın hem olumlu hem de sonuçları olacağına değinen efsanevi yatırımcı, kapitalizmin gelişen teknolojiyle riske girdiğini belirtti.

Ray Dalio Kapitalizm ve Demokrasinin Geleceğiyle İLgili Endişeli Ve durumun bu kadar ciddi olmasına rağmen, kimsenin konuyla ilgili ne yapılacağına ciddi bir şekilde yoğunlaşmadığını söyledi. Başka iyi alternatifler olmadıkça, verimsiz insanlara para aktarmanın ne o insanlar ne de ekonomi için iyi olmayacağına inanan Ray Dalio, otomasyon neticesinde işsiz kalacak insanları üretken hale getirmenin bir yolunu bulmanın çok daha iyi bir seçenek olduğunu kaydetti.

Düşüncelerinde ne kadar ciddi olduğunu “bence ulusal acil durum ilan edilmeli” diyerek gösteren Dalio, neler yapılabileceği konusunda da öneride bulundu.

Ray Dalio: "Ulusal Acil Durum İlan Edilmeli"Gerekli çalışmalar için ulusal bir komisyon kurulması gerektiğini söyleyen Dalio, verimliliğin herkes için iyi olsa da herkes tarafından kullanılamadığını ve bunun değiştirilmesi gerektiğini iddia etti.

“Ne yazık ki bu konuda hiçbir şey yapılmayacak ve bir sonraki ekonomik krizde varlıklılar ile yoksullar üretkenlik için birlikte çalışmak yerine gelir dağılımlarının yeniden düzenlenmesi için birbirlerinin boğazına sarılacak.” diyen Dalio, bu nedenle kapitalizm ve demokrasinin sağlığı konusunda endişeli olduğunu vurguladı.

Neticede; Ray Dalio da teknolojinin insanoğlunu götürdüğü nokta ve olacaklarla ilgili endişelerini dile getirmiş oldu.

Ray Dalio Yapay Zekanın Eşitsizliği Artıracağını SöylüyorAncak onun Richard Branson gibi gelir eşitsizliğini ortadan kaldıracak seçenekler arasında temel gelir sistemini öne sürmediği görüldü. Zira Dalio, insanlara çalışmadan para dağıtmanın ne ekonomiye ne de vatandaşlara iyi gelmeyeceğini söyledi.

Bu noktada ünlü yatırımcının sadece Branson’la değil, onun yanında Mark Zuckerberg, Elon Musk ve Bill Gates gibi kişiliklerin düşünceleriyle de zıt düştüğü görüldü. Ama her şeyin ötesinde dikkat çeken şey, dünyanın önde gelen isimlerinin yapay zekanın ekonomiyi nasıl etkileyebileceği yönünde görüş bildirirken hükümetlerin bu konuda tepkisiz kalması ve herhangi bir önlem almaması oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum