Yatırım yapmaya başla!

Ray Dalio: Servet Eşitsizliğini Ele Almak için Modern Para Teorisi Kaçınılmaz

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio, ABD’deki servet eşitsizliği sorununu ele almak için Modern Para Teorisi’nin kaçınılmaz olduğunu savundu.
Ray Dalio: Servet Eşitsizliğini Ele Almak için Modern Para Teorisi Kaçınılmaz

Hedge fonu kralı Ray Dalio, ABD’nin daha yaygın bir büyüme amacıyla büyük devlet harcamalarını finanse etmek için sıfır faiz oranı kullanan bir ekonomik felsefeyi benimsemeye başlayacağını söyledi.

Ekonomiyi zayıf dönemlerin dışına çıkarmak için büyük borç ve açıkları yükseltme fikrine, yani Modern Para Teorisi’ne işaret eden Ray Dalio, Demokrat başkan adayı Bernie Sanders ve New York Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez gibi yüksek profilli destekçileri olan sistem hakkındaki açıklamalarıyla gündeme geldi.

Paul Krugman dahil önde gelen ilericileri içerek fikrin aleyhinde konuşan grup ise ekonomiye bu kadar ucuz para enjekte ederek hiper enflasyon yaratılabileceğinden endişeleniyordu.

Modern Para Teorisi Eleştirmenleri Ucuz Para Enjektesi Hiper Enflasyon Ray Dalio ise Modern Para Teorisi’nin uygulanmasının yalnızca an meselesi olduğunu dile getirdi. Bridgewater Associates kurucusu bir LinkedIn gönderisinde düşüncesini şöyle ifade etti: “Bana göre politika yapıcıların önümüzdeki yıllarda çözmesi gereken dünya çapındaki en önemli teknik bulmaca, ekonomik çarkın para politikasının işe yaramadığı çoğu insan için ekonomik refah üretmesi. Bu değişikliğin gerçekleşmesi kaçınılmaz çünkü merkez bankacıların faiz oranları yüzde 0’a düştüğünde ve nicel gevşemenin hedefe ulaşmakta yetersiz kalacağı zaman gevşetme yapmak istemeleri kaçınılmaz.”

Burada nicel genişleme ya da parasal gevşemenin, merkez bankalarının ticari bankalardan ya da diğer özel kurumlardan finansal varlık alma yoluyla para arzını artırması anlamına geldiği aktarıldı.

Ray Dalio Nicel Genişleme Açıklaması FED de finansal kriz boyunca ve sonrasında bu taktiği kullanmış, üç kez parasal genişleme yaparak yaklaşık 3.8 trilyon dolar para ürettiği hatırlatıldı. Program büyümeye yardımcı olurken Wall Street tarihindeki en uzun boğa piyasasına öncülük etmiş ve faydaları eşit olmamıştı. ABD’deki servet eşitsizliği, nicel genişlemeden kaynaklanan faydalar gelir tabakasının üst kısmına akarken büyük bir artış göstermişti.

Geçen yılki kazancıyla en yüksek ücretli hedge fonu yöneticisi olan Ray Dalio, Modern Para Teorisi’nin finansal varlıklara sahip olanlardan olmayanlara doğru teşviğin yönünü değiştirebileceğini savundu.

Ray Dalio, Modern Para Teorisi Teşvik Finansal Varlığa Sahip Olanlardan Olmayanlara Kaydırabilir “Nicel genişleme ve faiz indirimleri, en çok kazananlara diptekilerden çok daha fazla yardım ediyorlar (çünkü varlık fiyatlarının artmasına yardımcı oluyorlar, zaten çok fazla varlığa sahip olanlara yardım ediyorlar) ve bu kaldıraçlar parayı eğitim, altyapı, araştırma geliştirme gibi iyi yatırımlara hedeflemiyorlar.” diyen Dalio, son zamanlarda kapitalizmin ABD’deki gelir açığını çözmede yetersiz olduğunu söyleyen güçlü Wall Street figürleri arasına katılmasıyla da dikkat çekmişti.

Kapitalizm düzeltilmeli diyen Ray Dalio, kendisinin Amerikan rüyasını yaşadığı için şanslı olduğunu ama artık ABD’deki herkesin eşit fırsatları yakalayamadığını vurgulamıştı. Şimdi de Modern Para Teorisi açıklamalarıyla manşetlerde yer eden Dalio, temel felsefesini desteklemesine rağmen zayıf yönlerinin olduğunu da kabul etti ve şu ifadelerle görüş bildirdi:

“Bu yaklaşımın en büyük riski, parayı yaratmak, bölüştürmek, tahsis etmek ve harcamak için gücü, politik olarak seçilmiş kanun yapıcıların ellerine vermektir. Bence bu Para Politikası 3 politikalarının iyi çalışması için sistem, karar verme gücünün politik olarak motive edilmemiş ve yüksek yetenekli insanların elinde olmasına izin verecek şekilde tasarlanmalı. Bunu başarmak için sistemin nasıl inşa edileceğini hayal etmek zor. Aynı zamanda bu yöne doğru ilerlememiz kaçınılmaz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum