Yatırım yapmaya başla!

Hedge Fon Yöneticisi Ray Dalio, MB Teşviklerinin Altına Yönelimi Artıracağını Savunuyor

Amerikan milyarder yatırımcı Ray Dalio, merkez bankalarının teşviklerinin yatırımcıları altına yönlendireceğini düşünüyor.
Hedge Fon Yöneticisi Ray Dalio, MB Teşviklerinin Altına Yönelimi Artıracağını Savunuyor

Geçtiğimiz günlerde farklı ülkelerin merkez bankaları altın tahminlerini yükseltmiş ya da mevcut tahminlerini sürdürmüştü. Buna kapsamda bir adım da National Australia Bank’tan geldi. Banka, 2019 yılına ilişkin altın tahminini 1380 dolardan 1400 dolara çıkarmıştı.

Avustralya’daki en büyük dört finans kuruluşundan biri olan bankanın altın için bu yılki tahmini ons başına 1400 dolar olurken, bankanın ekonomistleri Fed’den gelecek faiz indiriminin altını destekleyeceğini öngörmüştü.

Dünyanın en büyük hedge fonlarından biri olan Bridgewater Associates adlı yatırım şirketinin kurucusu ve aynı zamanda Hedge fon yöneticisi olan Ray Dalio, merkez bankalarının uyguladığı teşviklerin daha çok negatif getiriye sebep olmasını, bu sebeple de yatırımcıların altına yöneleceğini tahmin ediyor. Kendisi aynı zamanda sürekli altından yana görüş bildiren uzmanlar arasında bulunuyor.

Dalio’nun altın alımını tavsiye etmesi, piyasalarda az da olsa bir dalgalanma etkisi yaratmış olabilir.

Altın Alımı Tavsiyesi Piyasalarda Dalgalanma Etkisi YarattıAltın tahmininde yükselişe yönelen büyük bankalar arasında Goldman Sachs Group Inc., Cirigroup Inc. ve Morgan Stanley’in de yer aldığı biliniyor. Ayrıca altın, bugünkü ilerlemesiyle son 6 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Avustralya Perth Darphanesi’nin CEO’su Richard Hayes, merkez bankası alımlarının coşkuyu artırdığını düşünüyor. Ekonomide görülen yavaşlama, faiz indirimi beklentileri ve artan küresel gerilim gibi sebepler altını bir tasarruf aracı olarak çekici kılıyor. Hal böyle olunca yatırımcıların dikkati de değerli metale kayıyor.

Altın, faiz ödemesi olmadığı için düşük faiz oranları bu değerli metali pozitif etkiliyor. Mayıs sonundan bu yana iyi bir seyir izlediği söylenebilir.

Düşük Faiz Oranları Bu Değerli Metali Pozitif EtkiliyorDWS Investment Management Americas Inc. emtia birimi yöneticisi ve portföy yöneticisi Darwei Kurg, jeopolitik riskler ile devam eden ticaret gerginliklerinin risk yarattığı şu zamanda, yatırımcıların güvenli bir yatırım aracına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Yatırımcıların altına yönelmesi ise Dalio’nun görüşlerine göre talepte artışla birlikte fiyatlarda artışa sebep olur.

Ayrıca Dalio’ya göre merkez bankalarının uyguladığı teşvik politikaları varlık fiyatları üzerinde destekleyici etki yaratıyor ve bununla birlikte ekonomide zayıflatıcı etkiye sahip. Dalio, açıklamalarını sürdürürken bu gibi teşviklerin daha çok negatif reel ile nominal getirileri beraberinde getirecek ve bu da yatırımcıların aklının altına kaymasını kaçınılmaz kılacak.

Diğer bir yandan Fed yetkililerinin güvercin yorumları ile Orta Doğu’daki gerginlikten etkilenen altının 6 yılın en yüksek seviyesine çıkmasından daha önce bahsedilmişti. İki üst düzey Fed yetkilisinin ABD ekonomisindeki herhangi bir sıkıntıda daha seri hareket etmesi gerektiğini belirten açıklamaları, altında değer artışı sağladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum