Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük Hedge Fonunun Kurucusundan Korkutucu Resesyon Yorumu

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda ABD resesyonu ile endişe verici yorumlarda bulundu. İşte detaylar;
Dünyanın En Büyük Hedge Fonunun Kurucusundan Korkutucu Resesyon Yorumu

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio, bugün verdiği bir demeçte 2020’de ABD’de olası bir resesyon için kayda değer risk olduğu konusunda uyarı yaptı. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye konuşan milyarder hedge fonu kurucusu; “küresel olarak bir yavaşlama olacak, bu yalnızca ABD’de değil, Avrupa’da, Çin’de ve Japonya’da da görülecek” dedi.

Bridgewater Associates’in eş başkanı olan Dalio, bulunduğumuz ekonomik döngünün ve merkez bankalarının kolaylaştırma konusunda yetersiz kalmasının, 2019 ve 2020 yıllarını belirleyeceğini söyledi. Tahvil gelirlerinin artık FED’in faiz oranlarını artırmaması gerektiğini gösterdiğini kaydeden Dalio; “bundan daha hızlı yükselirse, başka bir sorunumuz olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Sonuçta FED, Trump’ın ve pek çok uzmanın karşı çıkmasına rağmen Aralık ayında dördüncü kez artırıma gitmiş ve 2019’da iki artırıma daha işaret etmişti.

Ray Dalio FED Artırım YorumuAncak FED Başkanı Jerome Powell bu ayın başlarında yaptığı açıklamada FED’in faiz oranları konusunda sabırlı olma olanağına sahip olduğunu dile getirmiş, yüksek resesyon riskine dair hiçbir şey görmediğini söylemişti. Federal Açık Piyasa Komitesi haftaya tekrar toplanacakken piyasalar kurumdan yüzde 2.25 ila yüzde 2.50 seviyesindeki faiz oranlarında değişiklik yapmamasını bekliyordu.

Öte yandan Dalio, yine bugün Davos’taki bir panelde katıldığı görüşmede onu en çok endişelendiren şeyin ekonomideki bir sonraki kriz olduğunu bildirdi.

Dünyanın En Büyük Hedge Fonunun Kurucusu En Büyük Endişesi Gerileme Ayrıca dünya çapında daha fazla politik ve sosyal antagonizm hakkında endişelendiğini vurguladı.

Küresel büyümedeki bir sonraki sıkıntılı dönemin finansal piyasalar için göz korkutucu bir risk olduğunun üzerini çizen Dalio; “beni en çok korkutan şey, en değerli aracımız olan para politikasında sınırlamalarımızın olması ve aynı zamanda daha fazla politik ve sosyal karşıtlığa sahip olmamız, yani bir sonraki ekonomik gerileme beni çok endişelendiriyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

Popülizmin yükselişinin de piyasa katılımcıları için önemli bir endişe kaynağı olduğunu vurgulayan Dalio, devam eden ticaret anlaşmazlığına ek olarak bu tür siyasi sorunların 1930’ların sonlarında Büyük Buhran’ın son yıllarındaki piyasa koşullarına çarpıcı şekilde benzediğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum