Yatırım yapmaya başla!

Kapitalizm Düzeltilmeli Diyen Ray Dalio: Ben Amerikan Rüyasını Yaşadığım için Şanslıydım

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio, gündemin önemli konularından birine değinerek kapitalizm hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Kapitalizm Düzeltilmeli Diyen Ray Dalio: Ben Amerikan Rüyasını Yaşadığım için Şanslıydım

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio, sistemin giderek yükselen eleştirilerine değinerek kapitalizmin ortadan kaldırılmasına gerek olmadığını ancak reform edilmesi gerektiğini söyledi. “Ben kapitalistim, profesyonel bir kapitalistim. Sistem benim için çalıştı.” diyen Bridgewater Associates kurucusu, hiçbir şeyinin olmadığını ve sonrasında kapitalist sistem yoluyla bir şey aldığını dile getirdi.

“Ne var ki soru Amerikan rüyası için fırsat eşitliği olup olmaması” ifadeleriyle dikkat çeken Dalio, kendisinin bu şansa sahip olduğunu fakat çok fazla kişinin olmadığını şöyle aktardı: “Ben eşit fırsatla büyüdüm. Devlet okulu sistemini bitirdim ve benimle ilgilenen ebeveynlere sahiptim. Sonra eşit iş fırsatlarına rastladım.”

Hedge fonu kurucusu Ray Dalio, kendisi bu şansa sahip olmuşken çok fazla insanın, özellikle de ABD çalışanlarının alttaki yüzde 60’ının bu tür fırsatları elde edemediklerini vurguladı.

Ray Dalio'nun Kapitalizm Yorumu: Ben Amerikan Rüyasını Yaşadığım için Şanslıydım ama Diğerleri DeğilRay Dalio bu sorunun bir kısmının, başarısız devlet okulu sistemi olduğunu ki bunun da yüksek seviyelerde hapse atılma vakalarına yol açtığını belirtti. Teknoloji de başka bir suçluydu çünkü bir yandan Amerikalıların günlük yaşamlarını iyileştirirken diğer yandan onların birçoğunu işlerinden ediyordu. Konunun temelinde ise insanların geride kalmadığından emin olmak için bir sistem başarısızlığı vardı. Sistemin gelir ve fırsat eşitliği bakımından nasıl olduğunun sorgulanması gerektiğini belirten Dalio, bunun ABD’de korkunç bir bölünme yarattığının üzerini çizdi.

Haberde Dalio’nun, ülkeyi kapitalizmin mi böldüğü yoksa bunun maliye ve para politikası gibi başka engellerle mi ilgili olduğu konusunda çelişkili konuştuğu söylendi.

Ray Dalio'nun Kapitalizm ABD'yi Bölüyor Çelişkili Yorumu Zaten kendisi de bir noktada; “Ne hakkında tartıştığımızı gerçekten anlamıyorum” dedi. Diğer taraftan Ray Dalio, eşitsizliğin giderilmesine yardımcı olmak için hayırseverliği kullandığı da biliniyordu. Kendisi Connecticut’ta kalmak için sübvansiyonları kabul etmişken halk eğitimi genellikle ülkenin en iyileri arasında yer alan eyalete 100 milyon dolarlık bağışta bulunmuştu. Burada milyarder kişilik, Bridgewater’ın sübvansiyonu kabul etmesinin muhtemelen bir hata olduğunu söyledi.

“Kendime Amerikan rüyası için eşit fırsat tanıdığında da kapitalizmin bir yan ürünü olarak bakıyorum. Ben uygun bakım ve uygun devlet okulu eğitimi alarak Amerikan rüyasını yaşadığım için çok şanslıydım. Pek çok şey değişti.” diyen Dalio, Temmuz ayında verdiği bir demeçte de yapay zekayla ilgili ulusal acil durum ilan edilmeli yorumuyla gündeme gelmişti.

Yapay zekanın ve otomasyonun üretkenliği artırdığını ama aynı zamanda zenginler ile fakirler arasında uçuruma yol açtığını söyleyen Ray Dalio, kapitalizmin gelişen teknolojiyle riske girdiğini kaydetmişti. Kapitalizm ve demokrasinin sağlığı konusundaki endişelerinden bahseden Ray Dalio, aynı zamanda Richard Branson gibi gelir eşitsizliğine çözüm olarak temel gelir sistemini savunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum