Yatırım yapmaya başla!

Milyarder Ray Dalio ve Howard Marks’ın Çin İyimserlikleri Dikkat Çekti

Ray Dalio ve Howard Marks, dünyanın ikinci en büyük ekonomisine dair yorumlarıyla gündeme geldi. Detaylar aşağıda;
Milyarder Ray Dalio ve Howard Marks’ın Çin İyimserlikleri Dikkat Çekti

Dünyanın en saygın ve etkili yatırımcılarından ikisi, Çin ekonomisinin sağlamlığına güvendiklerini ifade ederek Avustralya’nın en büyük ticaret ortağının önümüzdeki yıllarda küresel büyüme ve varlık fiyatlarını destekleyeceğine dair umutları artırdı.

Efsanevi tahvil piyasası gurusu Howard Marks ve övgüye değer makro yatırımcı Ray Dalio, Cuma günü Sydney’deki üst düzey yatırımcı kitlesine dünyanın en büyük ikinci ekonomisi hakkında iyimser kaldıklarını söylediler. Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada ticaret savaşına rağmen Çin’e yatırım yapın diyen Ray Dalio, bugün de benzer tavsiyelerde bulundu.

İki Milyarder Yatırımcı için Çin’e Rakip Yok

İki Milyarder Yatırımcı için Çin’e Rakip YokYeni teknolojiler ve inovasyon açısından Çin’e benzer hiçbir rakibin olmadığını dile getiren Dalio, Avrupa’nın hareketsiz olduğunu ekledi.

Çin’in Hong Kong Connect gibi finansal piyasalarının açılışına işaret eden Dalio, bunların hızlı ve temelde iyi değişiklikler olduğunu belirtti. Dalio, Connecticut merkezli Bridgewater Associates için 150 milyar ABD Doları (220 milyar ABD Doları) tutarındaki yatırımın denetlenmesine yardımcı olurken, Marks Oaktree Capital için 122 milyar doların yönetilmesine yardım ediyor.

Ray Dalio gibi dünyanın ikinci en büyük ekonomisine dair iyimser olan Marks; “İnsanlara söylediğim şey, Avrupa ve Japonya’nın ekonomik yaşlı vatandaşlar olduğu, ABD’nin olgun bir yetişkin olduğu ve Çin’in bir genç olduğu.” dedi.

Ayrıca gençlerin kaotik ve fırtınalı olabileceğinin bilindiğini, onların çok güzel ve çok kötü günlere sahip olduklarını, ama aynı zamanda en iyi yılların gençlerin önünde olduğunu anlattı.

“Çin, dünyanın geri kalanından daha hızlı büyümeye devam edecek mi ve Çin önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde en büyük ekonomiye sahip olacak mı? Kesin olarak söyleyemezsiniz ama hayır demek de aptalca olur. Çin’in çok güçlü bir şekilde büyümesi için sıfır olmayan bir olasılık var ve bu nedenle uzun vadede muhtemelen orada önemli yatırımlar yapmak istersiniz.” dedi. Dalio da çeşitli göstergelerin ülkeyle ilgili yükselmeye meyilli görüşüne katkıda bulunduğunu şöyle aktardı:

“Önümüzdeki on yılda büyüme için öncü göstergelere baktığımda, en büyükleri eğitim düzeyleri, altyapı, insanların birlikte çalışabilme yetenekleri ve borçluluk düzeyleri ile ilgilidir.”

Ray Dalio ve Howard Marks Altın Yatırımı Konusunda İkiye Ayrıldı

Ray Dalio ve Howard Marks Altın Yatırımı Konusunda İkiye AyrıldıÇin konusunda her ikisi de iyimser olan Dalio ile Marks, buna rağmen bir varlık sınıfı anlaşmazlığa düştü.

Altın Fiyatlarını Buradan Takip Edin!

“Asla altına yatırım yapmadım ve buna inanmıyorum. Ben bir değer yatırımcısıyım, bu yüzden bir şeye bakarım ve gerçek değerini – genellikle nakit akışlarına dayanarak – anlarım ve bunu daha ucuza alıp almayacağınıza bakarım.” ifadelerini kullanan Marks; hisse senetleri, tahviller, özel şirketler ve fiziki binalar gibi varlıkların bu temelde yatırım yapılabilir olsa da altının bu özelliği paylaşmadığını kaydetti.

Altının nakit akışı yaratmadığından makul fiyatın ne olduğunu söyleyemeyeceğinizi, inananların şüphecileri, şüphecilerin de inananları ikna edemeyeceğini belirtti. Ancak Dalio, altının, şu anki ultra-düşük veya hatta negatif faiz oranlarındaki bir yatırım portföyünün bir parçası olması gerektiğini savundu. “Altınları paraya bir alternatif olarak görmelisin. Negatif faiz oranlı nakit almayı tercih eder misiniz? Bence altın çeşitlilik perspektifinden çalışıyor.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum