Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ray Dalio: Eşitsizliklerin Tehdit Ettiği Kapitalizmin Reformu Gerekiyor

Ünlü hedge fonu milyarderi Ray Dalio, “kapitalizmi terk etmeye değil, reform yapmaya ihtiyacımız var” yorumuyla gündeme geldi. Detaylar şu şekilde;
Ray Dalio: Eşitsizliklerin Tehdit Ettiği Kapitalizmin Reformu Gerekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li milyarder yatırımcı, yaptığı kapitalizm açıklamalarıyla gündeme geldi. Daha önce de benzer yorumlarda bulunan, örneğin geçen yılın Nisan ayında net bir şekilde kapitalizm düzeltilmeli diyen Ray Dalio, CNN’de yayınlanan makalesinde konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Geçen ay da merkez bankalarının koronavirüs etkilerini azaltmak için para bastığı dönemde nakit tutmanın çok doğru bir karar olmadığını söylemişti. Hatta nakit tutmanın diğer yatırım araçlarına göre çöp olduğunu belirterek şaşkınlık yaratmıştı.

Twitter hesabından yaptığı yeni açıklamada ise takipçilerine kapitalizm hakkındaki düşüncelerini CNN aracılığıyla paylaştığı bilgisini verdi.

Ekonomik dünya düzeninin istesek de istemesek de değiştiğini söyleyerek başlayan Dalio, dünyanın dört bir yanındaki insanların ve şirketlerin gelirlerini tasarruflarını kaybettikleri, merkez bankalarının ve hükümetlerinse kayıpları telafi etmek için onlara para sağladığını dile getirdi.

Bu noktada Dalio’nun bir şekilde milyarder yatırımcı Leon Cooperman ile benzer gerçeği vurguladığı görüldü. Koronavirüs kapitalizmi sonsuza dek değiştirecek diyen Cooperman da hükümetlerin şirketler için yardım paketlerine atıfta bulunmuştu.

Ray Dalio da artık sermayenin tahsisinin serbest piyasa tarafından değil hükümetler tarafından belirlendiğini dile getirdi.

Ray Dalio Sermaye Tahsisi Hükümetler Tarafından YapılıyorMerkezi hükümetler ve merkez bankalarının şu anda trilyonlarca para ve kredi yaratarak bunu almasını istediklerine yönlendirdiklerini ekledi. Ardından yukarıda gördüğünüz ifadeleri kullandı.

Dünya düzenindeki bu tür değişikliklerin tarihte birçok kez gerçekleştiğini belirterek en son 1930 ve 1945 arasında olduğunu söyledi. Yükselen 1920’lerden iç karartan 1930-1945’e geçişte kapitalist ve demokratik sistemlerin, serveti daha fazla yeniden dağıtan ve daha otokratik olan sistemlere kaydığını savundu.

Bu sistemlere örnek olarak da komünizm, faşizm ve demokratik sosyalizmi gösterdi.

Dalio mevcut krize işaret ederek kapitalizmin tarih boyunca en iyi sistem olduğunun kanıtlandığını hatırlamamız gerektiğini ancak sistemde bazı kusurların olabileceğini belirtti. Sistemin avantajlarından bahsettikten sonra eşit fırsat sağlamada inanılmaz derecede kusurlu olduğunu öne sürdü:

Ray Dalio Kapitalizm Eksileri

Ray Dalio daha önce de ABD ekonomisinin değişmesi gerektiği aksi takdirde zengin-fakir çatışması olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Harcama ve yaşam koşullarındaki bu kadar büyük açıkların kapitalizmin varlığını tehdit ettiğini hatırlatan Dalio; “bu sebeplerden dolayı kapitalizmi terk etmemiz değil, reform yapmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu