Yatırım yapmaya başla!

Ray Dalio: ABD Ekonomisi Değişmeli Yoksa Zengin-Fakir Çatışması Olacak

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu olan Ray Dalio, ABD ekonomisinin değişmesi gerektiğini yoksa zengin ile fakir arasında çatışma olacağını söyledi. İşte detaylar;
Ray Dalio: ABD Ekonomisi Değişmeli Yoksa Zengin-Fakir Çatışması Olacak

ABD’li milyarder Ray Dalio, ülkesinin ekonomik sistemini değiştirmesi gerektirdiğini aksi takdirde zenginlerle fakirler arasında çatışma yaşanacağını söyledi.

“Kapitalizmin reform edilmeye ihtiyacı var. Terk edilmesine gerek yok. Yani araba gibi, uçak gibi, okul sistemi, herhangi bir şey gibi onun da daha iyi çalışması için reform edilmesi gerekiyor” diyen Dalio, Pazar günü CBS’ye verdiği röportajla dikkat çekti.

Amerikan rüyasının kaybolduğunu düşündüğünü söyleyen Dalio, çünkü ABD ekonomisinin yeniden dağıtma fırsatı olmadığını aktardı.

Ray Dalio: Amerikan Rüyası Kayboldu Mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını da dile getiren Dalio; “Bir kavşaktayız. Bunu birlikte yapabiliriz ya da çatışma içinde yapacağız ki bu zengin ve fakir arasında bir çatışma olacak” dedi. “Tarihe bakarsanız, çok farklı ekonomik koşullara sahip bir grup insan varsa ve bir ekonomik krize sahipseniz, anlaşmazlık yaşarsınız.Oraya gideceğimizi söylemiyorum. Şu anda bunun büyük bir sorun, büyük bir haksızlık, verimsizlik olduğunu ve aynı zamanda bizi bölmekle tehdit ettiğini söylüyorum” ifadeleriyle de devam etti

Forbes’a göre 19 milyar dolardan fazla serveti olan Dalio, ABD Başkanı olsaydı gelir eşitsizliğini ulusal acil durum ilan edeceğini ve bunun ülke için bir öncelik olması gerektiğini savundu.

Ray Dalio: ABD Gelir Eşitsizliği Ulusal Acil Durum Kendisi kısa süre önce yaptığı bir açıklamada da servet eşitsizliğini ele almak için Modern Para Teorisi kaçınılmaz demiş, ABD’deki ve tüm dünyadaki giderek büyüyen gelir uçurumuna dikkat çekmişti.

Yeni konuşmasında da benzer konuların üzerinde duran milyarder isim, ekonomiyi dengelemek için ultra zengin insanların elbette daha fazla vergi ödemeleri gerektiğini vurgulayarak öyle ya da böyle önemli olan şeyin bu vergi dolarlarını alıp onları üretken kılmak olduğunu belirtti. Kaldı ki kendisi servet eşitsizliği sorununu ele alan tek milyarder kapitalist de değildi. Dalio’nun yanı sıra Berkshire Hathaway patronu Warren Buffett ve Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates de kapitalizmin sistemdeki herkese daha iyi bakmak için ayarlanması gerektiğini savunmuşlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum