Yatırım yapmaya başla!

Ray Dalio 1930 Sonlarının Tekrarı Konusunda Uyardı

Dünyanın en büyük hedge fonunun kurucusu Ray Dalio, mevcut koşulların ona Büyük Buhran ortamını hatırlattığını söyleyerek uyarıda bulundu.
Ray Dalio 1930 Sonlarının Tekrarı Konusunda Uyardı

Hedge fon kralı Ray Dalio, günümüz koşullarının ona Büyük Buhran dönemini hatırlattığını söyleyerek endişeleri artıracak nitelikte konuştu.

Şu anki manzaranın yatırımcıları etkileyebilecek Buhran dönemine benzemeye başlamasından endişe duyan Ray Dalio, Perşembe günkü bir LinkedIn gönderisinde yüksek borç seviyelerinin ve merkez bankalarının etkisizliğinin izlenmesi gereken temel faktörlerden ikisi olduğunu söyledi. ABD-Çin ticaret ihtilafının da sorunlara eklendiğini vurguladı.

Ekonomik bir kriz durumunda, bu üç etkinin birleşiminin 1930’ların sonundaki ciddi sorunlara benzeyecek sorunlar doğuracağını öngördü.

Ray Dalio 1930 Son YorumuKendisi önceki günkü gönderisinde de faiz oranlarının çok düşük olduğunu, bu nedenle büyümeyi destekleme için yeteri kadar indirim yapmanın işe yaramadığını söyledi. Para basmanın ya da finansal varlıkları satın almanın da işe yaramadığının üzerini çizen Dalio’nun yorumları, altının yatırımcıların çok fazla risk altında tutuldukça karlı bir koruma görevi göreceği uyarısıyla tutarlıydı.

Kapasitenin artmasına dikkat çeken Dalio, ortada güçlü deflasyon kuvvetlerinin olduğunu dile getirdi.

Ray Dalio Kapasite Artması Bu güçlerin merkez bankalarını faiz oranlarını bu kadar düşük seviyelere çekmeye zorlayan aşırı gevşek para politikaları sunmaya yönlendirdiğini ve muazzam açıklara yol açacağını belirten Dalio, bunun tahvillerde patlama yaratacağını öne sürerek durumu 1980-82’de altın fiyatlarındaki patlamaya benzetti. Bridgewater Associates kurucusu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada da merkez bankalarının uyguladığı teşviklerin daha çok negatif getiriye yol açacağını, dolayısıyla yatırımcıların altına yöneleceğini savunmuştu.

Altın destekçisi yorumlarıyla tanınan Ray Dalio, merkez bankalarının uyguladığı teşvik politikalarının varlık fiyatları üzerinde destekleyici etki yaptığını ama aynı zamanda ekonomide zayıflatıcı etki yarattığını dile getirmişti. İlave olarak benzer teşviklerin daha çok negatif reel ile nominal getirileri beraberinde getireceğini, bunun da yatırımcıları altına çekeceğini savunmuştu. Tüm bunların yanı sıra korkutucu resesyon yorumuyla da dikkatleri üzerine çekmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum