Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Açıklandı! 2024’te BİST’te Halka Arz Faktörü Etkili Olacak

Garanti BBVA, tarafından yayımlanan raporda halka arz faktörünün 2024 yılında etkili olması bekleniyor. İşte raporun detayları...
Rapor Açıklandı! 2024’te BİST’te Halka Arz Faktörü Etkili Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Garanti BBVA “Finansal Piyasalar Stratejisi 2024” raporunu yayımladı. Söz konusu raporda borsa, Türk lirası, faiz ve birçok sektöre yönelik değerlendirmeler yer aldı.

BİST Stratejisini yayımlayan Garanti BBVA, raporda “Portföyünde hisse senedi ağırlığı son yıllarda artan yerli yatırımcı davranışlarının, 2023 yılında olduğu gibi 2024 yılında da belirleyici olmasını bekliyoruz.” açıklamasına yer verdi.

BİST’te iskonto kavramının yabancı yatırımcı ilgisinin yeniden toparlandığı ortamda yeni yılda daha fazla anlam kazanabileceği belirtildi.

Küresel risk iştahında kayda değer bir bozulma olmadığı ortamda, yurt içinde mevcut para politikaları etkisiyle artan şeffaflık, düşen risk primi perspektifinde olumlu kredi notu aksiyonları beklentilerinin, olası geri çekilmelerde BİST’i cazip bir yatırım tercihi haline getirmesi bekleniyor.

“Halka Arz Faktörünün 2024’te Etkili Olması Bekleniyor”

BİST’te 2023’ün ikinci yarısında seçim sonrası Türk hisse senedi performansında güçlenme görüldüğü kaydedildi. 2023’ün ilk yarısında BİST-100 endeksinin TL bazında yüzde 4, 2023 yılı tamamlanırken yüzde 35 prime ulaştı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl Borsa İstanbul’da gerçekleşen toplam halka arz sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 artarak 54 sayısına ulaştığı belirtildi. Toplam halka arz büyüklüğü ise yüzde 175 yükselişle 3.2 milyar dolar olarak kayda geçti.

Söz konusu raporda 2024 yılında halka arz faktörünün BİST’i etkileyecek faktörler arasında yer alması bekleniyor. Büyük ölçekli halka arzların gündeme gelmesinin BİST’te kısa vadeli dalgalanma sebebi olabileceği kaydedildi.

Yerli yatırımcı tercihlerinin BİST’te etkisinin sürdürdüğünün belirtildiği raporda, 2024 yılında da Borsa İstanbul’da fiyatlamaları etkileyen öncelikli faktörler arasında yer almasının beklendiği ifade edildi.
Aralık 2023 itibarıyla yerli yatırımcı tercihlerinin BİST’te yaklaşık yüzde 73 ağırlığa sahip olduğu aktarıldı.

“Yabancı Yatırımcı İlgisi 2024’te Hisse Portföyü Tercihinde Etkili Olacak”

Yerli yatırımcının yanında yabancı yatırımcının ilgisinin artış eğiliminde olduğu kayda geçti. BİST’te yabancı yatırımcı oranının tarihi düşük seviyeden toparladığı, 30 Aralık itibariyle yüzde 27, 2 ile yılın en yüksek seviyelerine yakın olduğu belirtildi.

Yabancı yatırımcı ilgisindeki toparlanmanın, 2024 yılında endekslerde yer alacak şirketlerden, hisse portföyü tercihlerine kadar birçok alanda belirleyici olması bekleniyor.

Garanti BBVA’nın raporunda merkez bankalarının enflasyonu kontrol etme aksiyonları, jeopolitik risklere ilişkin gelişmeler, Türkiye’de yıl içinde gerçekleşecek seçimler gibi faktörlerin yabancı yatırımcı davranışlarını ve BİST fiyatlamalarını etkilemesi bekleniyor. Bu bağlamda risk ve getirilerin kol kola olduğu bir başka yıla işaret edildiği, kısa vadede oynaklığın yüksek seyredebileceği bildirildi.

Söz konusu raporda şu ifadeler kullanıldı:

“BIST100 beklentimiz, yüzde 54 potansiyele işaret etmekte ve bunun yüzde 26’sı çarpan büyümesi, yüzde 28’i ise kar artışından gelmektedir.”

Ayrıca mevduat faizi ilişkisi perspektifinde değerlendirildiğinde 7,500-7,350 ve 6,950-6,600 bölgelerine yönelik geri çekilmelerin, sırasıyla 9,000-10,500-11,500 seviyelerine yönelik yükselişler adına kademeli alım fırsatı verebileceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.