Yatırım yapmaya başla!

Lüksün Krallığından Paris Dakar Topraklarına: “Range Rover Sport Bowler Nemesis”

Sağlamlığı ve dayanıklılığıyla tüm yol şartlarında boy göstermek için tasarlanan araç, Paris'in Dakar Topraklarında yol almaya hazırlanıyor. Şimdi İngiliz modifiye firması Bowler'in, Range Rover'i muhteşem bir arazi aracına nasıl dönüştürdüğüne hep birlikte şahit olacağız.
Lüksün Krallığından Paris Dakar Topraklarına: “Range Rover Sport Bowler Nemesis”

Bowler Wildcat, 1985 yılında İngiltere’de kurulmuş modifiye firmasıdır. Firma, yüksek performanslı arazi araçlarında sektör lideridir. Tasarımlarından uygulamalarına kadar her şeyi kendisi yapmaktadır. Çalışmalarını sahalarda göstererek yaptıkları araçların daha iyisini, yine kendilerinin yapacağını bütün dünyaya iletmişlerdir. Yaptıkları araçlara, mimar ve demirci ustasının eserleri de diyebiliriz.

Nemesis; Off Road araçların en sağlamını yapan Bowler firması tarafından tasarlanan ve satışa sunulan ilk SUV araçtır. Bu süper araç, Dakar Rallisi ve Rallye des Pharaons gibi tamamen dayanıklılık üzerine kurulmuş yarışlar için yapılmıştır. Oldukça sağlam güçlendirilmiş çelik çerçeve ve her türlü kötü yollara karşı revize edilmiş süspansiyon sistemi, Nemesis’in temellerini oluşturuyor. Nemesis, dört kapılı bir SUV’dan tek kapılı arazi canavarına dönüşüyor. Uzun uğraşların meyvesi olan arazinin performans kralı, standartları üstünden atarak, zorlu yarışlar için garajından çıkmayı bekliyor.

Range Rover Sport Bowler Nemesis’in Kasa Yapısı Karbon Fiberden Yapıldı!

Range Rover Sport Bowler Nemesis'in Kasa Yapısı Karbon Fiberden Yapıldı!Range Rover’in kasa yapısındaki birçok parça, bu modelde değiştirilmeden tasarlanmış. Birçok derken %40’ı desek, daha doğru olacaktır. Far, ızgara, arka stop grubu tamamen alınırken, kaput ve tavan kısmında farklı malzemeler kullanılmış. Çamurlukların yapısı değiştirilmiş. Geniş ve büyük lastikler için şişirilmiş. Takla atma ve kaza risklerine karşı çelik borulardan oluşturulan roll cage ile çevrelenmiş.

Araca baktığımız zaman; yüksek ve tamamen asfalt şartlarından uzak, zorlu yollar için dizayn edildiğini görüyoruz. Gen yapısında ise fazlasıyla değişim göze çarpıyor. Nemesis için Off Road sporunun en sağlam örneklerinden biri diyebiliriz. Bowler bu aracı, sağlamlık ve dayanıklılık ilkesi üzerine inşa ederek, yüzlerce kilometre süren yarışlarda, maksimum direnç göstermesi için üretmiştir. Süspansiyon sistemi, üç yönlü ayarlanabilir şeklinde seçilmiştir ve Donerre markasının malzemeleri tercih edilmiştir. Ayrıca süspansiyon sistemi geri tepme teknolojisine de sahiptir.

Range Rover Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Range Rover Sport Bowler Nemesis Tüm Yol Koşullarına Uygun

Range Rover Sport Bowler Nemesis Tüm Yol Koşullarına UygunHakimiyetin daha iyi olması gereken yerlerde karbon fiber ve Twintex denilen güçlendirici maddelerden yardım alınmış. Gideceği tüm yol koşulları düşünülerek araç donanımsal eksik olmayacak şekilde araç tasarlanmış. En hızlıların, en pahalı 4×4’lerin ve standart ’in bile gidebildiği yollar, Range Rover Nemesis için çakıllı yolda gitmek gibi kolay olacaktır. Bowler boş durmayarak, bu aracı yarış ve normal resmi yollarda kullanımına göre farklı iki şekilde tasarladı. Yol versiyonuna sahip olan araçların, yasal olarak kara yollarına girme izni var. Diğer versiyonun tahmin edebileceğiniz gibi izni yoktur. Bowler, EXR versiyonu dediği, sokak modeli güçlü arazi beygiridir. Yazımızda daha çok bu araç üzerinde duracağız.

Çöl ve tozlu toprak yollarda tam gaz şeklinde gitse uzaktan bakıldığında Tsunami bulutlarını etkisini görebilirsiniz. Bowler’in yaptığı bu modeli gördüğümüz zaman ilk aklımıza gelen, neden Discovery değil sorusuydu. Nemesis’in bir yerde durması gerekiyor değil mi? Ön mekanizmaya 6 pistonlu Brembo frenler dahil edilmiş. 14.2 inç ön diskler sıkıştırmayı yaparken, arka tarafta 4 pistonlu Brembolar görev alıyor. Yapılan bir çok işçilik olmasına karşı en beğendiğimiz ve akıllıca olan, aracın altından çıkan hidrolik sistemidir. Çünkü aracı havayı kaldırıp lastik değişimi ve tamir gibi işlemler kolaylıkla yapabiliyor.

Range Rover Sport Bowler Nemesis Modelinde Jaguardan Alınan Supercharged Motoru Kullanıyor

Range Rover Sport Bowler Nemesis Modelinde Jaguardan Alınan Supercharged Motoru KullanıyorYetenek ve sağlamlık abidesi bu arazi aracına haliyle kendi gibi büyük bir motor ünitesi lazım olmuş ki, Nemesis için 4.4 lt hacminde V8 ünite hazırlanmış. Gücünü iyi hissettirecek kadar hacimli motora sahip. Ön ve arka diferansiyelleri orantılı olarak ayarlanmış. Aynı zamanda tork paylaşımı ve kayma diferansiyeli de konulmuş. Böylece kayma merkezine karşı direnç oluşturulmuş. Bir de sokak versiyonu var demiştik. Onun için de Jaguar firmasının kapısı çalınmış. İngiliz firmadan 5.0 lt hacminde Süper Charged V8 üniteye alınmış. Bu motordan 750 nm tork elde ediliyor. Bunun dışında Jaguar’dan dizel motor alınmış.

Nemesis’e uzun yarışlarda yakıtta sıkıntı çekmesin diye yerleştirilen 415 litre yakıt deposu sanırım yetiyordur. Yakıtları da bildiğimiz benzin değil tabi. Yakıt mantığı değiştirilerek, bitkisel tabanlı Biyoetanol kullanılıyor. Değişken olabiliyor ancak Biyoetanol 200 beygir gibi ekstra güç sağlayabiliyor. Arazi koşullarında 0-100 km hızlanmasını 4 saniyede tamamlabiliyor. Yani toprak yolda da hızlı kalkış yapabiliyor. Güzel çalışan sistemin birde vites kutusuna ihtiyacı var. Tam olarak bilinmese de 6 ileri manuel şanzımanı kendileri geliştirip, yarışlara uygun hale getirmişler.

Görüyoruz ki mühendislik ve el sanatları birleştirildiği zaman ortaya çıkan ürünler eşsiz oluyor. Bowler firmasının yaptığı arazi aracını buna örnek gösterebiliriz. Yol şartlarını hesaba katarak, en uygun güçlü motoru yerleştirdiler. Süspansiyon sistemi olabildiğince güçlendirdiler. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz gibi yakıt mantığı da değiştirildi. Bunların tabii ki de bir maliyeti var. Bu aracı satın almak için 255 bin dolara ihtiyacınız var. Bu araca binip zorlu yollarda maceraya katılmak istemez misiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum