Yatırım yapmaya başla!

TZOB Verilerine Göre Ramazan’da En Çok Limonun Fiyatı Arttı

Ramazan öncesine göre gıda fiyatlarındaki değişimleri açıklayan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hem markette hem de üreticide fiyatı en çok artan ürünün limon olduğunu söyledi.
TZOB Verilerine Göre Ramazan’da En Çok Limonun Fiyatı Arttı

11 ayın sultanı Ramazan’ın yarısını geride bıraktık. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan ayı öncesine kıyasla market raflarında yer alan 37 ürünün 19 tanesinde fiyat artışı, 15’inde düşüş olduğunu söyledi. Üretici kısmında ise 29 üründen 8’inde artış, 11’inde düşüş gerçekleşti. Ramazan ayı boyunca hem markette hem de üreticide fiyatı en çok artan ürün limon olarak açıklandı.

TZOB verilerine göre Ramazan ayında, markette fiyatı en fazla düşen ürün %53,25 ile kuru soğan oldu.

Markette En Fazla Düşen Kuru SoğanEn fazla fiyatı düşen ürünün üretici kısmında ise domates olduğu bildirildi. Genel Başkan Şemsi Bayraktar, markette kuru fasulye, kuru incir ve zeytinyağında fiyat değişimi olmadığını söyledi. %53,25 ile en fazla fiyat düşüşü olan kuru soğanı %31,91 ile kabak, %27,48 ile domates, %23,33 ile sivri biber, %20,46 ile marul ve %17,63 ile patates izledi.

Markette en fazla fiyat artışı olan limonda %21,62’lik yükseliş olurken onu; %17,09 ile süt, %7,30 ile elma, %6,19 ile ayçiçeği yağı, %6,15 ile mısır özü yağı, %5,92 ile patlıcan, %5,44 ile tavuk eti, %5,12 ile pirinç ve %4,37 ile yoğurt takip etti.

Ramazan öncesine göre üreticide en fazla fiyat düşüşü %55,56 ile domateste gerçekleşti.

Üreticide En Fazla Düşen DomatesDomatesi; %52 ile kuru soğan, %51,67 ile kabak, %43,11 ile sivri biber, %30,43 ile salatalık, %20,27 ile yumurta, %20,20 ile marul ve %16,67 ile havuç izledi. Söz konusu dönemde üreticide kırmızı-yeşil mercimek, elma, kuru fasulye, maydanoz, fındık, kuru incir ve zeytinyağında fiyat değişimi yaşanmadı.

Markette en fazla fiyat atışı olan limon, üreticide de %33,33 artış ile ilk sırada yer aldı. Süt %18,54 ile limondan sonra en fazla fiyat artışı olan ikinci ürün olurken, %5,45 ile patlıcan, %3,85 ile ıspanak ve %2,94 ile Antep fıstığı en fazla fiyat artışı olan diğer ürünler oldu.

Ramazan öncesi döneme göre üretici ve markette fiyat farkı en fazla olan ürün %351 ile kuru kayısı olarak açıklandı.

En Fazla Fiyat Farkı Kuru KayısıRamazan sofralarının vazgeçilmezi olan komposto malzemelerinde çok ciddi oranda fiyat artışı gerçekleşti. Kuru kayısıda üretici ve market arasında %351, kuru incirde %299, nohutta %267, sütte %259 ve kabakta %251’e ulaşan fiyat farkı gözlendi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sütte görülen artışta Ulusal Süt Konseyinin, yeni listesinde litre fiyatını 1 lira 70 kuruştan 2 liraya çıkarmasının etkisi olduğunu belirtti. Limonun depolardan piyasa sürülmesi ve ürün miktarındaki azalmaya bağlı olarak arttığını, patlıcanda hasat edilen ürünün az gelmesinden, ıspanakta ise hasat zamanının sonuna gelinmesinden kaynaklandığını açıkladı.

Patates ve soğan fiyatlarının yazlık ürünlerin çıkmasına bağlı olarak düştüğünü söyleyen Bayraktar, üreticide fiyatları düşen diğer ürünleri; marul, salatalık, sivri biber, kabak, kuru üzüm ve yeşil soğan olarak sıraladı. Dana ve kuzu etinde ise maliyetlerdeki artışa bağlı olarak fiyatların yükseldiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum