Yatırım yapmaya başla!

Ramazan Bayramı Tatilinin Turizmcilere Getirisi 10 Milyar Lirayı Aştı

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ramazan Bayramı tatili öncesinde turizmde 10 milyar liralık ekonomik büyüklük tahmin ettiklerini, fakat bu miktarın da üzerinde harcama yapıldığını açıkladı.
Ramazan Bayramı Tatilinin Turizmcilere Getirisi 10 Milyar Lirayı Aştı

Ramazan Bayramı’nın hafta sonu ile birleştirilmesiyle oluşan 9 günlük tatil, hiç kuşkusuz en çok turizmcileri sevindirdi. Tatil süresinin uzun olmasını fırsat bilen vatandaşlar özellikle Ege ve Akdeniz otellerini tercih ederek, yaz tatilini de aradan çıkarmış oldu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ramazan Bayramı tatili için 10 milyar liralık ekonomik büyüklük öngördüklerini fakat bu miktarın da üzerine çıkıldığını söyledi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ramazan Bayramı tatilini turizm sektörü açısından değerlendirdi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkayaİç turizm açısından sezona güzel bir başlangıç yapıldığını söyleyen Bağlıkaya, bayram öncesinde tahmin edilen 10 milyar liralık ekonomik büyüklüğün aşıldığını açıkladı. Bunun rekor bir rakam olduğunu, daha önceki dönemlerle kıyaslandığında en yüksek seyahat oranının bu bayramda gerçekleştiğini belirtti.

Seyahatlerin beklenenden daha fazla olmasında tatilin önceden açıklanmasının da payı olduğunu söyleyen Bağlıkaya, bundan sonraki bayramlarda da tatil birleştirilmesi gibi bir durum olacaksa, bunun önceden açıklanmasının iç turizm açısından olumlu bir katkısı olacağını sözlerine ekledi.

Yurt içinde özellikle Antalya ve Ege Bölgesi otellerinde doluluk oranları çok yüksek.

Otel Doluluk OranlarıAnadolu’da daha çok akraba ziyaretleri olduğunu dile getiren Bağlıkaya, İstanbul otellerinin de bu bayram epey dolu olduğunu, benzer şekilde Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgeleri ile Kapadokya otellerinde de yüksek doluluk oranları gözlendiğini açıkladı.

Yurt dışı tatillerinin iç turizme göre daha az olduğunu, bunlar içerisinde de daha çok vizesiz Yunanistan veya Balkan turlarının tercih edildiği bilgisini verdi. Söz konusu gelişmelerin oldukça umut verici olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı, böyle giderse turizm açısından 2019’un rekor yılı olacağını dile getirdi.

Eğer Kurban Bayramı’nda da benzer şekilde tatil birleştirilirse, aynı yoğunluğun yaşanabileceğini belirtti.

Kurban Bayramı TatiliYıl sonu hedeflerinden bahseden Bağlıkaya, Avrupa ve Akdeniz ortalamasının çok daha üstünde bir büyüme beklediklerini açıkladı. Dünya turizminin %6-7 arasında, Akdeniz çanağının ise %10 civarında büyüme gerçekleştirdiğini, Türkiye’nin ise her zaman %20 hedefi koyduğunu sözlerine ekledi. Geçtiğimiz bayram tatilinde gerçekleşen yoğunluğa bağlı olarak, iki ay sonraki Kurban Bayramı’nın da hafta sonu ile birleştirilmesi halinde, aynı doluluk oranının yaşanacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum