Yatırım yapmaya başla!

Ramazan Bayramı Arifesinde 22,5 Milyon Kartlı Ödeme İşlemiyle Rekor Kırıldı

Ramazan Bayramı’nın arife gününe denk gelen 3 Haziran’da 22,5 milyon adet kartlı ödeme ile yılın rekoru kırılırken, söz konusu işlemlerle 3 milyar liralık ödeme yapıldı.
Ramazan Bayramı Arifesinde 22,5 Milyon Kartlı Ödeme İşlemiyle Rekor Kırıldı

Ramazan Bayramı’nın önceki gününe denk gelen 3 Haziran tarihinde 22,5 milyon adet kartlı ödeme işlemi gerçekleştirildi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre arife günü yapılan bu işlem sayısı 2019 yılının tamamına bakıldığında rekor seviye olarak kaydedildi.

3 Haziran Pazartesi günü en fazla kartlı işlemin yapıldığı saat aralığı 15:00 – 16:00 arası oldu.

Arife Günü Harcamalar6 Mayıs – 2 Haziran arasında kartlarla yapılan işlemlerin toplamı 76,9 milyar lira olurken, geçen yıl bu miktar 65,3 milyar lira olarak gerçekleşmişti. BKM verilerine göre Ramazan ayı boyunca banka ve kredi kartlarıyla yapılan harcamaların dörtte birini gıda alışverişleri oluştururken, bu alanda toplamda 94 milyon liralık harcama yapıldı.

22,5 milyon adet işlemle kartlı ödeme rekoru kırılan 3 Haziran’da en fazla işlemin yapıldığı saat 15:37 olarak açıklandı. 2018 yılının Ramazan Bayramı arifesinde 2,5 milyar liralık kartlı ödeme yapılırken, bu yıl %18 oranında artışla 3 milyar liraya yükseldi. Bunun %47’sine tekabül eden 3,1 milyar lirasını market, AVM, giyim, aksesuar ve yakıt harcamaları oluşturdu.

Toplam kartlı ödemelerin %20’sini oluşturan AVM harcamaları en büyük paya sahip oldu.

En Çok AVM Harcaması YapıldıOnun hemen ardından %14 ile akaryakıt istasyonu harcamaları, %13 ile giyim-aksesuar ve %9 ile yemek sektörü yer aldı. Tatilin 9 güne çıkarılması ve bunun önceden açıklanması yurt içi turizmini hareketlendirdi.

Söz konusu dönemde turizm alanındaki ekonomik büyüklük 10 miyar liranın üzerine çıkarken, yerli turistler 4 milyar lirayı banka ve kredi kartlarıyla ödedi. Yani yerli turistler gittikleri başka şehirlerin ekonomisine 1-9 Haziran tarihleri arasında kayda değer oranda katkı sağlamış oldu.

Ramazan Bayramı tatilinde en çok tercih edilen illerin başında Muğla, İzmir ve Antalya yer aldı. Muğla’da 270 milyon lira, İzmir’de 255 milyon TL, Antalya’da 207 milyon TL, Ankara’da 1987 milyon TL ve Balıkesir’de 141 milyon TL kartlı ödeme şeklinde yapıldı. Yurt genelinde kartlarla farklı şehirlerde yapılan ödemelerin beşte biri saydığımız Muğla, İzmir ve Antalya’da gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum