Yatırım yapmaya başla!

Rallisini Sürdüren Altında 2016’dan Beri En Büyük Aylık Kazanç Söz Konusu

ABD ve Çin devlet başkanlarının cumartesi günü gerçekleştireceği kritik toplantının öncesinde altın fiyatları rallisini sürdürdü. Böylelikle 2016 yılından bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi.
Rallisini Sürdüren Altında 2016’dan Beri En Büyük Aylık Kazanç Söz Konusu

ABD ve Çin devlet başkanları cumartesi günü piyasalar tarafından yakından takip edilecek kritik bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantının öncesinde altın fiyatları rallisini sürdürerek 2016 yılından bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi.

Para politikalarının gevşetileceğine dair beklentiler, jeopolitik gerilimin artması ve ABD-Çin ticaret savaşı ortamında yavaşlayan küresel büyüme gibi etkenler altın fiyatlarının 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasına sebep oldu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında yapılacak kritik toplantının ticaret anlaşmazlığı konusunda atılacak adımları belirleyebileceği öğrenildi.

Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Arasında Kritik Toplantı Atılacak Adımları BelirleyebilirFed’in faiz indirimleri için kapıyı açması ve aralarında Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) da bulunduğu diğer merkez bankalarının da daha güvercin bir tutum izlemesinin ardından altın fiyatlarındaki yükselişler hızlandı. Söz konusu bu ralli, ABD ile İran arasındaki gerilimin artması ve ticaret anlaşmazlıklarının küresel büyümeyi olumsuz etkilediğine dair endişelerle birlikte daha da güçlendi.

Ayrıca CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy’nin görüşlerine göre, faiz indirimine gidileceğinin açıkça belirtilmesi ve dolardaki zayıflama, altın için önemli destekleyici faktörler olarak nitelendirilebilir.

McCarthy: “Tahvil ve hisse senetlerinin yüksek ve endişe verici seviyelerde olması diğer bir faktör. Ticaret anlaşmazlıklarına ilişkin korkular da öyle.”

CMS Markets Asia Pacific PTY Baş Piyasa Stratejisti Michael McCarthyAçıklamalarına altın için kritik seviyelerin 1,380 ve 1,430 dolar olduğunu belirterek devam eden McCarthy, bu seviyelerin herhangi birinin kırılmasının kısa vadede yön için işaret vereceğine dikkat çekti. ABD ve Çin başkanlarının toplantısının verimli geçmemesi halinde, gelecek hafta 1,430 dolar seviyesinin test edildiğinin görülebileceğini belirtti.

Spot altın %0.9 yükseliş kaydederek Singapur saati ile 10:06’da ons başına 1,422.24 dolara yükseldi ve böylelikle bu ay %9 ile 2016’nın Şubat ayından bu yana en büyük aylık kazancına yöneldi. Ayrıca fiyatlar salı günü 1,439.21 dolar ile 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2013’ten bu yana en yüksek seviyesinde seyrediyor ve bu ay Haziran 2016’dan beri en büyük aylık artışını gerçekleştirdi. Dolar göstergesi ise bu ay %1.6 gerileme kaydetti. Son olarak, spot gümüş %0.5 yükseldi, platin %0.5 ve palladyum %0.08 oranında değer kazandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum