Yatırım yapmaya başla!

Yükselen Rakipleri Karşısında Uber’i Zor Günler Bekliyor!

Ulaştığı değerleme ve girdiği listedeki sıralamasıyla dikkat çeken Uber, rakipleri yüzünden çok daha zorlu bir yıl geçirecek gibi görünüyor. Çünkü diğerleri Uber'i devirme konusunda epey ısrarlı davranıyor...
Yükselen Rakipleri Karşısında Uber’i Zor Günler Bekliyor!

Geçtiğimiz yıl pek olumlu haberlerle gündeme gelmeyen Uber, buna rağmen 69.6 milyar dolarlık değerlemesiyle CNBC’nin Disruptor 50 listesinde SpaceX’in ardından ikinci sırada yer almayı başardı. Tabii bu durum, yatırımcıların ulaşım ağı şirketlerinde büyük bir potansiyel görüp, firmalara dev finansal kaynaklar sağlamaları sayesinde yaşandı.

Kaldı ki Uber bu konuda yalnız da kalmadı! Keza diğerlerine kıyasla adını çok daha fazla duysak da Uber benzeri hizmetler sunan pek çok farklı ulaşım ağı girişimi bulunuyor. Ve bu noktada Uber’in dünya çapında rakipleri ile uğraşması eskiye kıyasla daha çok zorlaşacak gibi görünüyor.

Örneğin; Uber’in Güneydoğu Asya faaliyetlerini devrettiği Grab de yaptığı hamlelerle sektörde ilerlemeye devam ediyor.

Uber ve Rakipleri Giderek YükseliyorHatta birkaç hafta önce Grab’in yeni hedefinin banka hesabı olmayan müşterileri kazanmak olduğunu duymuş, şirket CEO’sunun gelecek planlarının ne denli büyüdüğünün sinyallerini almıştık. Grab’in yanında Didi Chuxing ve Lyft de aldıkları yatırımlarla manşetlerde yer etmiş ve Uber’i devirmek için attıkları adımlarla adlarından söz ettirmişlerdi.

Öyle ki bu 4 başarılı girişimin hepsi de Disruptor 50 listesinin ilk 10’unda yer almayı başardı.

Uber Grap Didi ve Lyft CNBC'nin Disruptor 50 Listesinde Yer AldıDiğer taraftan; uzmanlar Uber’in rakiplerinin önüne çıkabilmesi için rakiplerine göre farklılık yaratması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca benzer hizmet veren şirketlerin hangisinin kazanacağını; yerel marketi anlamak, Softbank’la iyi geçinmek ve istihdamla yeni teknolojiyi birleştirmek gibi unsurların belirleyeceği tahmin ediliyor.

CEO Dara Khosrowshahi’nin söylediğine göre 2019’da halka açılmayı planlayan Uber’in de bu unsurlara dikkat etmesi ve geçmişteki hatalarından ders çıkarması gerekiyor.

Uber 2019 Halka Arz PlanlıyorNitekim Uber’in taciz iddiaları, güvenlik açıkları, düzenleyici yasakları gibi birçok olumsuz gelişmeyle gündeme geldiği, tüm dünya tarafından biliniyor. Çünkü müşteriler şu anda, bir uygulamadan diğerine geçmek için epey hevesliler ve bu da pazarı kimin domine edeceği sorunsalını tahmin edilemez kılıyor.

Diğer taraftan; her şey gibi ulaşım da o kadar hızlı değişiyor ki tüm girişimlerin değişime ayak uyduramayacağı düşünülüyor. Tıpkı Hyperloop teknolojisi ve uçan taksiler gibi. Kısacası; Uber yükselirken rakipleri de ona yetişiyor ve bu durum kimin öne çıkacağını belli olmadığı rekabeti daha da kızıştırıyor denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum