Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’ın Warren Buffett’ı: 2020’den İtibaren En Yüksek Büyüme Rakamlarını Göreceğiz

Hindistan’ın Warren Buffett’ı olarak da tanının milyarder yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala, ülkesinin orta ve uzun vadeli büyüme beklentileri hakkında çok iyimser olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Hindistan’ın Warren Buffett’ı: 2020’den İtibaren En Yüksek Büyüme Rakamlarını Göreceğiz

Hindistanlı milyarder yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala, ülkesinin ortadan uzun vadeye olan büyüme beklentileri hakkında çok iyimser olduğunu söyledi. Bu hafta verdiği bir röportajda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Rakesh Jhunjhunwala, beş yıl süren bankacılık krizinin, ortalamanın altındaki sermaye harcamalarının ve Mal ve Hizmet Vergisi gibi önemli reformların başlatılmasının ardından ekonomide bazı şeylerin iyileşmeye başladığını söyledi.

Rakesh Jhunjhunwala: Hindistan Rekor Büyüme Rakamları Görecek

Rakesh Jhunjhunwala: Hindistan Rekor Büyüme Rakamları Görecek“Şimdi kredi kültüründe gelişme kaydediyoruz, dürüstlüğü ön plana çıkarıyoruz” diyen Hindistan’ın Warren Buffett’ı, hükümetin ülkede iş yapma kolaylığını artırmak için adımlar attığını da ekledi. Çin-ABD ticaret anlaşmazlığının da Hindistan için harika bir fırsat olduğunu dile getiren Jhunjhunwala, ülkenin büyümesinin geri dönmemesi için bir neden göremediğini aktardı.

Hindistan büyümesinin yakın gelecekte yüzde 8 ila yüzde 9’a çıkacağını ve uzun vadede de çift haneli rakamlara ulaşacağını öngören milyarder yatırımcı; “bağımsızlıktan bu yana her 10 yılda büyüme oranımızı yükselttik, Hindistan’ın 2020’den 2030’a kadar en yüksek büyüme seviyesini göreceğini düşünüyorum” dedi.

Hindistan’ın Büyüme Rakamlarıyla İlgili Artan Şüpheler

Hindistan’ın Büyüme Rakamlarıyla İlgili Artan ŞüphelerBununla birlikte Uluslararası Para Fonu’nun baş ekonomisti Gita Gopinath’ınkiler de dahil raporlar, hükümet tarafından ortaya konan istatistiklerin doğru bir tablo çizip çizmediğini sorgulayarak Hindistan’ın resmi büyüme rakamlarına giderek daha fazla kuşku duyuyordu.

Reuters da Hindistan’ın istatistik bakanlığının birimi tarafından hazırlanan ve Haziran 2017’de sona eren 12 aylık süreyi kapsayan çalışmayla ilgili soru işaretlerini gündeme getirmişti.
Çalışmada, ülkenin GSYİH hesaplamalarında kullanılan veritabanındaki şirketlerin yüzde 36’sının izlenemediği ya da yanlış sınıflandırıldığı belirtilmişti.

Eski Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan da ülkenin büyüme rakamlarıyla ilgili şüphelerini dile getirmişti. Yerel medyada çıkan haberlerde Rajan’ın; “yeterince iş yaratılmadığında ülkenin yüzde 7 oranında büyümesi muhtemel değil” dediği ve Hindistan’ın verilere bakması için tarafsız bir organ tayin etmeyi düşünmesi gerektiğini söylemişti.

Eş-dost Kapitalizmi Ölüyor Diyen Jhunjhunwala Rakamlarla İlgili Endişeleri Önemsemedi

Eş-dost Kapitalizmi Ölüyor Diyen Jhunjhunwala Rakamlarla İlgili Endişeleri ÖnemsemediHintli milyarder Jhunjhunwala ise kendi adına rakamlarla ilgili endişeleri önemsemediğini belli etti. “Sadece rakamlara katılmadığınız için onlardan şüphe ediyorsunuz ve hesaplama yönteminin yanlış olduğunu söyleyemezsiniz. Eğer rakamlar yanlışsa, Raghuram Rajan onları düzeltmeliydi. Hindistan Merkez Bankası Başkanı iken ne yapıyordu?” diyen Jhunjhunwala, azalan eş-dost kapitalizminin varlığından dolayı da Hindistan’ın geleceğine dair iyimser olduğunu söyledi.

Eş-dost kapitalizmi için kısaca hükümet yetkilileri ve işletmeler arasında karşılıklı avantaj sağlayan ilişki tanımı yapıldı. Sonuçta Başbakan Narendra Modi hükümetinin, Hindistan’ın bazı önde gelen şirketlerindeki yozlaşmış iş insanlarına karşı güçlü bir duruş sergilediği ve kriz geçiren bankacılık sektöründe de reformlar yaptığı biliniyor.

Jhunjhunwala bu noktada; “Eş-dost kapitalizmini sınırlama yolculuğu. Bu bir yolculuk, bir varış noktası değil. Yavaş ama kesin bir şekilde, eş-dost kapitalizmi Hindistan’da ölmekte ve yönetim gerçek büyümeyi sağlayan şey” dedi.

Hintli Milyardere Göre Ülkede Yatırım Yapılacak Parlak Alanlar

Hintli Milyardere Göre Ülkede Yatırım Yapılacak Parlak AlanlarRakesh Jhunjhunwala, Hindistan pazarında harekete geçmek isteyen yatırımcılar için havayolu hisselerinden başlayarak birçok umut vadeden sektör olduğunu söyledi. “Havacılık büyük bir büyüme hikayesi ve kelimenin tam anlamıyla iflas etmeyen sadece iki ya da üç havayolu şirketi var. IndiGo, SpiceJet ve the Tata Group” diyerek Tata ile Singapore Airlines arasında ortak girişim olan yerli havayolu şirketi Vistara’ya atıfta bulundu.

Jhunjhunwala, Vistara’nın pazarda yerleşmek için milyarlarca rupi harcadığını ve yüksek maliyetler nedeniyle yeni bir rakibin yakın zamanda ortaya çıkmasının pek mümkün görünmediğini söyledi.

Yani yeni havayollarının ortaya çıkmayacağını ama pazarın büyüyeceğini, üç tane borcunu ödeme gücüne sahip oyuncu, bir tane de iflas oyuncusunun olacağını vurgulayan Jhunjhunwala, bu nedenle çok fazla iyimser olduğunu kaydetti. Milyarder yatırımcı çekici olan diğer sektörler arasında, ilaç, altyapı ve bankacılığın yer aldığını, batık kredi krizinin neredeyse bittiğini ve karların kredi sağlama gereksinimleri azaldıkça büyümeye başladığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum