Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mercedes’in Akıllardan Çıkmayan Hiper Aracı CLK-GTR’ın AMG One ile Birleştirilmesi!

CLK-GTR efsanesini hiç bir zaman aklından çıkarmayan Mercedes, AMG One'ı getirerek hibrit motordan alınan güçlerle markasının en hızlısını ortaya koymuştu. Ünlü bir tasarımcı da bunun üzerine biraz daha hayal kurmuş!
Mercedes’in Akıllardan Çıkmayan Hiper Aracı CLK-GTR’ın AMG One ile Birleştirilmesi!
HABER GİRİŞ

Dünyada Mercedes-AMG ortak yapımı CLK-GTR’yi bilmeyen yoktur. Le Mans dayanıklılık yarışlarına hazırlanan ikonik araç, 1997 yılında şekillendirildi. FIA GT’nin yarış kralı olmak isteyen Almanlar, gelişim süreçlerini buna göre yaptılar. Nasıl ki 300SL’nin özel vurgusunu satın almak zordu, aynı şekilde CLK-GTR’de böyleydi. 90’lı yılların sonlarına yarış aracı için homologasyon standartları belirlenmiş, sınırlı sayıda yol aracı yapımına girişmişlerdi.

Karbon fiber ve alüminyum maddelerinin bir hayal aracı üzerinde buluşturulması da ayrı bir inceleme konusu. Bunun üzerine en azından varlığını yaşatmak adına Mercedes-AMG, Project One adında bir projeyle gelerek, 1.6L’den hızın ve gücün yeniden ne olduğunu gösterdi. Volvo Hipercar gibi dijital tasarım dönüşümlerine imza aran Rain Prisk, CLK-GTR’yi 21. yüzyıl hatlarında düşünmüş.

Paranın bile satın almada zorlandığı araçlar listesinde Mercedes’in her döneme ait modeli vardır.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==CLK-GTR’nin devam serisi tadında çıkan AMG One, melez motor teknolojisiyle yasal yolların muhteşem spor otomobili olarak tanımlandı. Ortaya yerleştirilmiş 1.6L elektrik destekli motordan 1.000 beygir güç alındı. Yine karbon fiber ağırlıklı kullanılan gövde yapısında, özel ayrıntılara bolca yer verildi.

Aslında AMG One’ın ana teması Formula 1 teknolojisinin çok fazla değiştirilmeden asfaltta gidebilecek hipercar bir otomobile aktarımıydı. W08 kodlu motor V6 silindirlere sahip ve 4 adet dört tekerleği hareket ettirmekle görevli 160 ps’lik elektrik motorlarıyla donatılmıştı. Kalkış rakamı 2.5 saniye verilirken maksimum hızda 350 km/h sınırını görebileceği aktarıldı.

Rain Prisk, CLK-GTR ile AMG One’yi karıştırarak, daha hissiyatlı bir tasarım ortaya koymuş. Sarı renge boyalı aracın ızgarası daha geriye dönük halde, büyük Mercedes logosunu taşıyor. Racing duruşunda lip parça ögeleri ön planda olurken, çamurlukların içerisinde lastiklerin duruşu 90’lı yıllara yelken açıyor. Çizimlerde kapı eşiğinin yükseltisi de sanki 300SL’nin varlığından bir kesit verilmiş gibi.

GCM Yatırım Banner

Tavan hava girişinin AMG One’de bagaja uzatılan rüzgarlık parçasını aynı şekillerde görüyoruz. Retro duruşa kayan çizimler kesinlikle bir profesyonelin yapabileceği bir şeydi. Lewis Hamilton’un “1.000 beygirden fazlasını istiyorum” dediği AMG One’ın selefi ile olan tasarım ilişkisi göz alıcı olmuş. Sizce CLK-GTR’den sonra Rain Prisk tasarımı mı yoksa AMG One mı derdiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.