Yatırım yapmaya başla!

Rahmi Koç Türkiye Ekonomisine Notunu Verdi!

Rahmi Koç Türkiye Ekonomisine Notunu Verdi!

Rahmi Koç, Türkiye’nin ekonomi karnesini belirledi. Türkiye ekonomisinin seyir tablosuyla ilgili olarak ciddi eleştiriler sunan Koç, Türkiye’de rekabeti kuvvetlendirilecek yatırımlar yapılmadığını ve yeni fabrikaların açılmadığını vurguladı. Türkiye’nin uluslararası rekabette ilerleme kat edemediğini ve son 8 yıldır aynı konumunu korumaya çalıştığını belirten Koç, Türkiye ekonomisine 10 üzerinden 7 verdi. Koç, Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak oldukça önemli açıklamalar yaparak, uygulanan yanlışlıkları ve çözüm yollarını da ifade etti. Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç’un Türkiye ekonomisiyle ilgili düşünceleri ve açıklamaları ise şöyle oldu;

Koç Türkiye’yi ileriye taşıyacak 3 önemli noktayı anlattı!

Koç, uluslararası rekabette Türkiye’nin hak ettiği yerlerde olmadığının altını çizerek; Türk ekonomisini kalkındıracak hamlelerin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. Koç, Türkiye’nin imkanlarını bitmek ve tükenmek bilmeyen nimetlerle dolu olduğunu belirterek; ülkeyi ileriye taşıyacak üç noktayı açıkladı: “Yurt dışında yatırım yapmak, ihracatı kuvvetlendirmek ve rekabet gücünü arttırmak” Bu üç önemli noktanın gerçekleşmesi halinde Türk ekonomisinin hak ettiği noktalara tırmanacağını savunan Koç, ekonominin son 10 yıl içerisinde gerçekleştirdiği yatırımların çoğunun taşa toprağa ve çimentoya yapıldığını söyledi.

Koç, Türkiye ekonomisine verdiği 7 notunun gerekçelerini açıkladı!

Koç Türkiye ekonomisine yönelik verdiği 10 üzerinden 7 notunun gerekçelerini anlattı. Eğitim sisteminin yıllardır istikrarlı bir düzene kavuşamamasının düşük notun en önemli nedeni olduğunu belirten Koç, teknik eğitimin Türkiye’de oldukça zayıf kaldığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Koç, sanayileşme politikalarının Türkiye’de istikrarlı bir şekilde devam edememesinin ekonomiyi zora soktuğunu belirterek, yatırım ve ihracat finansmanına uygun koşulların sağlanamadığını söyledi. Son olarak ise tarım politikalarının ve bireysel küçük işletmelerin desteklenmediğini belirten Koç, Türkiye’nin ihracat gücü ve teknolojik performans bakımından güçlü ve rekabetçi olmamasının ekonomiye 10 üzerinden 7 vermesindeki etmenler olduğunu ifade etti.

Koç, hükümetin yeni yılda yapması gerekenleri  de anlattı

Koç açıklamalarının son bölümünde hükümetin atması gereken adımları ve kararları anlattı. Koç, yeni yılın dünya ekonomisi adına oldukça önemli olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu gelişmelerden geri kalmaması gerektiğini ve bu konuda gerekli adımların atılmasının şart olduğunu dile getirdi. Hükümetin öncelikle orta gelir tuzağının aşılmasını sağlayacak adımlar atması gerektiğini belirten Koç, 2023 hedefine yaklaşmak için yol haritası belirlenmesinin önemli olduğunu vurguladı. Hükümet tarafından hazırlanılacak yol haritasının, iş dünyası ve kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirten Koç, Türkiye’yi uluslararası rekabette hızlandıracak uygulamalara bu yıl başlanması gerektiğini söyledi. Son olarak ise Koç, Türkiye’nin bu hedefler doğrultusunda öncelikli dönüşüm programlarına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum