Paylaşım
in G+

Dolar Rahip Brunson’ın Serbest Bırakılması ile Sert Dalgalandı


 

Dolar, ABD'li rahip Brunson'ın tahliye edilmesinin ardından önce 5,85'lere çekildi ardından yeniden yükseldi.

FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiasıyla yargılanan ve yaklaşık iki buçuk yıldır Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson serbest bırakıldı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde yapıldı. 35 yıl hapis istemiyle yargılanan rahibe hakim, 3 yıl 1 ay 15 gün hapiz cezası verdi. Ancak bu daha önce yattığı günler göz önünde bulundurulduğu için tahliye anlamına geldi. Dolar Brunson’ın serbest bırakılmasının ardından sert dalgalandı.

Brunson’ın dava duruşmasının hemen ardından 5,85’e inen dolar kuru saat 17:03’te 5,9234 liradan işlem görüyor.

Piyasalar birkaç gündür rahibin salıverileceğine yönelik iyimser beklentileri fiyatlıyordu. Dün öğleden sonraki işlemlerde 5,90’lara çekilen dolar bu sabah açılışı da buna yakın bir seviyeden yaptı. FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis istenen rahip Brunson’ın cezası daha sonra ev hapsine çevrilmişti. Bugün yapılan mahkemede kararın açıklanmasının ardından dolar ilk tepki olarak geri çekildi, ancak saat 16:59’da %0,1 artışla 5,93’e yükseldi.

9 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan rahip, 25 Temmuz mahkemesinden bu yana ise ev hapsinde tutuluyordu.

Tanıkların Brunson’ı suçlayan eski ifadelerini değiştirerek iddialarından vazgeçmeleri ve avukatının ek savunma istemesi üzerine, Brunson da mahkemede, “Masumum, Türkiye’yi seviyorum, beraatimi istiyorum” sözlerini kullandı.

Mahkeme heyeti Brunson hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Evinde yattığı süre göz önüne alınarak da tahliye kararı çıktı. Ek olarak yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı. Duruşma sonrasında gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtlandıran Brunson’ın avukatı, bu mahkumiyeti hak etmediklerini ve temyize gideceklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump Brunson davası ile ilgili olarak çok çalıştıklarını söyledi.

Başkan Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Brunson ile ilgili sıkı çalıştıklarını söyledi. İkinci paylaşımında ise “Düşüncelerim ve dualarım Rahip Brunson’la birlikte. Kısa zamanda onu evde görmeyi umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Paratic Piyasalar