Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rafinerilere Basılı Altın Üretiminde Asgari Sınır Çizildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre rafineriler en az 1 gram altın üretebilecek. Detaylar haberin içerisinde;
Rafinerilere Basılı Altın Üretiminde Asgari Sınır Çizildi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün rafineriler tarafından üretilecek basılı kıymetli madenlere ilişkin genelgede değişiklik yapıldığını duyurdu. Genelge değişikliğine göre rafineriler basılı altını en az 0,5 gram yerine en az 1 gram olarak üretilebilecek.

Değişikliği resmi internet sitesinde açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Mart 2023’te yayımlanarak yürürlüğe giren genelgede değişikliğin yapıldığını kaydetti.

Söz konusu genelgedeki, Rafineriler Tarafından Üretilecek Basılı Kıymetli Madenlere İlişkin Genelge (KMR-2023/1)’in 4 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan 0,5 ibaresinin 1 şeklinde değiştirildiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, değişiklik yapılan genelgenin yayımlandığı tarihten (bugün) itibaren yürürlüğe gireceğini vurguladı.

Genelgeye ilişkin hükümlerinse Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından yürütüleceği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Altın İthalatına Kota Uygulaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki para ve banka istatistiklerinde altın rezervinin bir önceki hafta itibarıyla 41,8 milyar dolardan 41,4 milyar dolara gerilediği bildirilmişti.

Merkez Bankası’nın altın rezervlerindeki düşüş ve altın ithalatında yaşanan yükseliş üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tedbir çalışmalarının başladığı söylendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, işlenmemiş altın ithalatının cari açık üzerindeki olumsuz etkilerini düşürmek ve Türkiye’nin döviz rezervlerini desteklemek için kota uygulaması getireceği bildirilmişti. Mevzuat çalışmalarınınsa bakanlık tarafından kısa süre içerisinde yapılacağına işaret edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.