Yatırım yapmaya başla!

Rabobank TL’nin Yurt İçi Etkenlerle Değer Kazandığını Vurguladı

Dolar kuru 5,28 seviyesine kadar gerilerken ekonomistler bunun altında yatan nedenleri değerlendirdi. Rabobank analisti Matys ise, TL’nin yurt içi faktörlerin etkisiyle değer kazandığını söyledi.
Rabobank TL’nin Yurt İçi Etkenlerle Değer Kazandığını Vurguladı

Dün akşam yurt içi piyasaların kapanışının ardından 5,27’lere kadar gerileyen Dolar/TL’deki düşüş eğilimi sürüyor. Bu sabah açılışı 5,32’den yapan kur gün içerisinde dalgalı seyretti. Saat 17:33 itibarıyla ise 5,2841’den işlem görüyor.

Uzmanlar ABD Merkez Bankası üyelerinin faiz artırımı konusunu sorgulamasının piyasalara satış baskısı getirdiğini ve dolar endeksinin değer kaybettiğini bildirdi. 5,10’lara yakın yerlerde görülebilecek alımlarla kurda yeniden yukarı yönlü bir hareketin gerçekleşme ihtimalinin olduğu düşünülürken, Rabobank analistlerinden Türk lirasının dolar karşısındaki hareketlerine ilişkin değerlendirme geldi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, Türk lirasındaki değer kazancının ardında yurt içi faktörlerin etkisi olduğunu belirtti.

Gelişen piyasalarda iyileşme işaretleri olduğunu savunan Matys, Türk lirasının ve Güney Afrika randının bu dönemde en iyi performans gösteren para birimleri olduğunu söyledi. Gelişen ülke varlıklarının ABD hisselerinde son dönemdeki satışlara dirençli olduğunu kanıtladığını dile getiren Matys, Türkiye’deki sıkı para ve maliye politikası gibi adımların TL’ye destek olduğunu söyledi.

Bunun yanında rahip Brunson krizi ile sonra eren ABD ile diplomatik gerginliğin de bu iyileşmeye katkısı olduğunu belirtirken, 5,28’in altında kalıcı olunması halinde daha da düşüş görüleceğini fakat enflasyon ve cari açık gibi sorunların çözümü adına somut adımlar atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Uzmanlar Ağustos ayından bu yana doların %26,6 oranında değer kaybetmesinde yedi önemli faktörün olduğunu düşünüyor.

Bunlardan birincisi AB ile ABD ilişkilerinin düzelmesi olarak gösteriliyor. Diğer olumlu faktörler ise; bankaların sendikasyonlarını yenilemesi, petrol fiyatlarındaki düşüş, FED’in yılın son toplantısında faiz artırımı beklentisinin azalması, cari açıkta gerilemenin başlaması, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlarda Türkiye’yi muaf tutması ve son olarak AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlere ittifak halinde girme ihtimalini artırması olarak gösteriliyor.

Rahip Brunson’ın serbest bırakılması ile kurdaki yükseliş keskin bir şekilde duraklarken, bir yandan da ihracatın artması ve Ağustos-Eylül aylarında cari fazla verilmesi gibi nedenler dolara olan ihtiyacın azalmasını sağlıyor.

Petroldeki her %10’luk düşüş Türkiye’ye 4 milyar dolarlık katkı sağlıyor.

OPEC ve ülkelerinin üretimi kısma eğilimi, Brent petrolün bir ara 60 dolara kadar gerilemesi gibi gelişmeler Türkiye için artı puan demek. Çünkü yıllık 28,7 milyar dolar olan enerji açığı petrolün her %10 düşüşünde Türkiye’ye 4 milyar dolarlık katkı sağlıyor. TL’nin dolar karşısında değer kazanmasında bir diğer önemli etken ise FED’in faiz artırım beklentileri.

Aralık ayında yapılacak olan yılın son toplantısında piyasaların geneli faiz artışına kesin gözüyle bakıyordu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump faizleri düşük görmek istediğini söyledi. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari’nin Trump’a paralel yönde düşünceye sahip olması ise faiz beklentilerini kısmen zayıflatmış oldu.

TL’nin dolar karşısında değer kazanmasında yukarıda saydığımız faktörler gösterilirken, bir yandan da olası risk unsurları değerlendiriliyor.

Doların yeniden yükselişe geçmesini tetikleyecek faktörlerin en başında küresel büyümedeki yavaşlama gösteriliyor. Bunun yanında ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşları, Eylül ayında %25’e yaklaşan tüketici enflasyonunun düşürülememesi endişesi, özel sektörün döviz cinsi borçlarında azalma olmaması, üretim tarafında çok önemli bir gelişme olmaması gibi etkenler, sinsice bekleyen riskler olarak sıralanıyor.

Tüm bunların yanında her gün yeni bir şirketin ilan ettiği konkordatolar da ekonominin geleceği adına karamsar bir tablonun oluşmasına sebep olurken, TL’nin yeniden düşüşe geçmesini körükleyecek etkenlerden biri olarak gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum