Yatırım yapmaya başla!

Rabobank’a Göre TCMB Türk Lirası İstikrar Kazanana Kadar Faizleri İndirmemeli

Merkez Bankası bu Çarşamba günü faiz toplantısını gerçekleştirecek. Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, TL’nin istikrara kavuşana kadar faiz oranlarının indirilmemesi gerektiği yorumunu yaptı.
Rabobank’a Göre TCMB Türk Lirası İstikrar Kazanana Kadar Faizleri İndirmemeli

Piyasaların odağında bu hafta yer alan en önemli konu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları olacak. Çarşamba günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısından genel olarak faiz değişikliği beklenmiyor. Yılın ilk aylarında yapılan açıklamalarda, enflasyonda düşüş olacağı beklentisine bağlı olarak Haziran ayında faiz indirimi yapılabileceğinin sinyalleri verilmişti.

Bunun yanında Nisan ayı Para Politikası Kurulu metninden “ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabilir” ifadesinin çıkarılması da bu beklentiyi güçlendirdi. Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın Türk lirası istikrara kavuşana kadar faiz indirimi yapmaması gerektiğini söyledi.

Rabobank stratejistlerinden Piotr Matys, Türk varlıklarına dair çok fazla belirsizlik olduğunu dile getirdi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr MatysABD Merkez Bankası’nın son yaptığı açıklamaların gelişen piyasa para birimlerini olumlu etkileyeceğini fakat bunun uzun sürmeyeceğini kaydeden Matys, riskli varlıklardaki toparlanmanın kısa vadeli olacağı yorumunu yaptı. Bu beklentisini ise hala devam eden ticaret savaşlarının yarattığı risklere bağladı. 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimlerini ve S-400 meselesini hatırlatan Matys, Türk varlıklarına yönelik çok fazla belirsizlik olduğunu dile getirdi.

Ekonomik reformlar konusunda da henüz bir şey göremediklerini, Türk varlıklarında kazanç ortamının görülebilmesi için öncelikle yerel sorunların çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. TL’nin istikrar kazanana kadar Merkez Bankası’nın faiz indirmemesi gerektiğinin altını çizen Matys, bu hafta yapılacak toplantıdan şahin mesajı verebileceğini ancak para politikasını sıkı tutma niyetinde olacaklarını aktardı.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç, faiz oranlarında değişiklik beklemediğini söyledi.

TCMB Haziran ToplantısıTürk lirasının sakinleşmiş durumda olduğunu ve enflasyonun tahmin edilenden daha iyi gerçekleştiğini dike getiren Altınsaç, beklentisinin güvercin tonlu açıklamalar olacağını açıkladı.

İlerleyen aylardaki toplantılarda faiz indirimi olabileceğini söyleyen Altınsaç, “Seçim öncesinde nasıl bir 2 hafta geçireceğimizi bilmiyoruz, hem de TL’yi rahatsız edecek risk almaya gerek yok. Haziran enflasyonunu da görelim, enflasyonda %20’nin altına geldik. 18’lerin altına inebilecek miyiz görelim” değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan 21 kurumun katıldığı anket sonuçlarına göre Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum