Yatırım yapmaya başla!

Rabobank TCMB’den Olağanüstü Faiz Artırımı Bekliyor

Dolarda aralıksız gelen rekorlardan sonra değerlendirme yapan Rabobank stratejisti, Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantıyı beklemeden faiz artışı yapacağını düşünüyor.
Rabobank TCMB’den Olağanüstü Faiz Artırımı Bekliyor

Türk lirasının sürekli değer kaybetmesi ve doların art arda yeni rekorlar kırması ile gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrildi. Hafta başında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yıl sonu enflasyon tahminlerini açıkladı.

Bunun ardından 4,03’e gerileyen dolar, önce Standard & Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, ardından da Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile rekor üstüne rekor kırdı. Dolarda 4,28 lira seviyesinin de aşılması ile piyasalarda Merkez Bankası’nın kurdaki yükselişi kesici bir hamle yapma beklentisi arttı.

Hollanda merkezli Rabobank TCMB’nin olağanüstü toplantıya giderek faiz artırımı yapabileceğini bildirdi.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys, Merkez Bankası’nın Türk lirasındaki satışları durdurmaya yönelik faiz artırımı için 7 Haziran’da yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını beklemeden hareket edeceğini düşünüyor. Matys, önümüzdeki günlerde Merkez Bankası’nın en az 200 baz puanlık bir faiz artırımı yapabileceğini tahmin ediyor.

Türk lirasındaki sert düşüş ekonomide keskin bir yavaşlamaya neden olabilir.

Liradaki kayıpların Türkiye ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratacağını söyleyen Matys, güçlü dolar sebebiyle riskli varlıklara yönelik temkinli duruşun hakim olduğu konjonktürde, Merkez’in hızla ve kararlılıkla hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Dolardaki rekorları tahmin eden Brown Harriman Gelişen Piyasalar Stratejitsi Win Thin, yeni tahminlerini açıkladı.

Stratejist Win Thin, 2 Mayıs’ta yaptığı değerlendirmede dolarda yeni rekorların görüleceğini söylemişti. Merkez Bankası’nın yeni bir faiz artışına gideceğini belirten Thin, yapılan 75 baz puanlık faiz artışının TL’ye yeterince destek vermediğini, bu doğrultuda bir sonraki PPK toplantısında yeniden sıkılaştırma yapmak zorunda kalınacağını ifade etti. Thin, kurda 4,55 seviyesinin muhtemel olduğunu dile getirdi.

Reel efektif döviz kuru 81,71 ile tarihi düşük seviyelerde geldi.

Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin paralarından oluşan sepete göre; TL ortalama değeri ile nominal efektif döviz kuru hesaplanıyor. Bunun nispi fiyat etkileri arındırılarak da reel efektif döviz kuru ortaya çıkıyor. Nisan ayında 81,71 olarak geçekleşen reel kur, 2003 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Döviz sepet kur ise 4,7117’yi gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum