Yatırım yapmaya başla!

Rabobank’a Göre TCMB 13 Eylül’den Önce Olağanüstü Toplanarak Faizleri Artırabilir

Merkez Bankası'nın faiz oranlarını %17,75'te sabit tutma kararını değerlendiren Rabobank analistleri, Eylül ayındaki toplantıdan önce faiz artışı kararı alınabileceğini belirtti.
Rabobank’a Göre TCMB 13 Eylül’den Önce Olağanüstü Toplanarak Faizleri Artırabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, yeni hükümetin kurulmasından sonra yaptığı ilk Para Politikası Kurulu toplantısından çıkan karar tartışılmaya devam ediliyor. Faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesi döviz sepetinde %3 değer kaybına yol açarken, dolar 4,94’ün üzerine kadar tırmandı.

Rabobank tarafından yapılan değerlendirmede, söz konusu kararın TCBM’nin bağımsızlığına ilişkin endişeleri artırdığı bildirilirken, olağanüstü bir toplantı ile faiz artırımına gidilebileceği ifade edildi.

Rabobank, 24 Temmuz’da açıklanan sürpriz kararın Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ilişkin piyasa endişelerini artırdığını bildirdi.

Türk lirası faiz oranının sabit tutulduğu kararının açıklanmasından sonra diğer ülke paraları karşısında hızla değer kaybetti. Döviz kurları dolar öncülüğünde, dün gün içi işlemlerde %3’ü aşan yükseliş kaydetti.

Haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminden sonraki ilk toplantıda, ekonomistlerin geneli faiz artışı bekliyordu. Rabobank tarafından yapılan değerlendirmede, Merkez Bankası’nın 13 eylül toplantısına kadar beklemeyeceği ve olağanüstü bir kararla faiz artışına gidebileceği öngörüldü.

Kurumun stratejistlerinden Piotr Matys, Türk lirası üzerindeki satış baskısının yeniden gündeme gelebileceğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerle döviz sepetinde önümüzdeki günlerde rekor düzeyde hareketlilik görülebileceğini belirten Matys, lirada aşağı yönlü hareketin hızlanması halinde Merkez’in ekonomik takvimde yer alan tarihten önce toplanabileceğini belirtti.

Capital Economics ABD Başekonomisti Gregory Daco, ticaret savaşlarını gelişen ülke paraları üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

ABD ile Çin arasında yaşanan olayların ekonomik ve ticari gerilimi artırdığını söyleyen Daco, söz konusu durumun kalıcı bir hal alması halinde şirketlerin yatırım planlarını değiştirmek zorunda kalabileceğini dile getirdi. İki ülke arasında yaşanan gerilimin kısa vadede gelişen ülke ekonomilerini olumsuz yönde etkileyebileceği, para birimlerinde ise zayıflamaya yol açabileceği söylendi.

ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının, küresel maliyetinin 2 trilyon doları bulabileceği tahmin ediliyor.

İki ülke arasında artan gümrük tarifelerinden olumsuz yönde etkilenecek ülkelerin başında Güney Kore, Şili ve Tayvan geliyor. Bunun sebebi de ihracatlarının yaklaşık %30’unu Çin’e yapmalarından kaynaklanıyor. Söz konusu savaşların küresel ölçekte zararının 2 trilyon doları bulması tahmin edilirken, bu durumun kalıcı hale gelmesi ve her geçen gün yeni yaptırımların uygulanması ile daha da artabileceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum